Często pytacie nas, jak założyć biuro rachunkowe, kto może to zrobić i jak uzyskać certyfikat księgowego? Zastanawiacie się, czy musicie skończyć studia, czy wystarczy kurs rachunkowości. Czy księgowość jest nudna? Publikujemy te które pojawiają się najczęściej!

Czy mogę zostać księgową, jeśli wcześniej wykonywałam inny zawód?

Oczywiście. Jeśli jednak nie czujesz się dobrze w pracy biurowej i wśród dokumentów, a sama myśl o liczeniu sprawia Ci fizyczny ból – poszukaj czegoś innego. Księgowość to dokonywanie operacji finansowych, to poruszanie się w obrębie interpretacji prawnych, to raportowanie, zestawianie, prowadzenie rozliczeń, kontakt z urzędami, ale to też wyszukiwanie możliwości, decyzje zarządcze i pewnego rodzaju doradztwo biznesowe. Oczywiście, pracę w księgowości zaczyna się  zwykle od wprowadzania dokumentów, ale finalnie jest to umiejętne zarządzanie finansami. Wymaga więc skrupulatności, wiedzy, dokładności i chęci ciągłego rozwoju. Tak, to ostatnie to nie przypadek. W księgowości trzeba być naprawdę na bieżąco – czyli śledzić branżowe newsy, zmiany legislacyjne i projekty zmian. Jeśli myślisz o rozpoczęciu kariery w tym obszarze, weź to pod uwagę. Wypisz swoje umiejętności, zastanów się nad tym, czy taka specyfika pracy Ci odpowiada. Nie rezygnuj jednak od razu. Prawda jest taka, że zawodów związanych z księgowością jest około… mnóstwo. Posiadając wiedzę w tym obszarze, możesz pracować zarówno w biurze rachunkowym (i mieć kilku klientów), możesz być pracownikiem korporacji, działu finansowego, samodzielnym księgowym w średniej wielkości firmie, doradcą biznesowym lub przedsiębiorcą prowadzącym swoje biuro rachunkowe. Możesz pracować jako asystent księgowego, księgowy, specjalista ds. sprawozdawczości finansowej, fakturzysta, doradca podatkowy (jeśli zdasz ministerialne egzaminy), fakturzysta, główny księgowy, samodzielny księgowy, dyrektor finansowy, kontroler finansowy, analityk finansowy, specjalista ds. podatków, specjalista ds. płac, specjalista ds. ryzyka i analiz oraz… wielu, wielu innych. Sporo możliwości, prawda? No właśnie – bo księgowość jest różnorodna i (prawie) każdy może znaleźć tu coś dla siebie i możesz mieć pewność, że w tym zawodzie ofert pracy nie brakuje.

Na co zwrócić uwagę wybierając kurs zawodowy?

  • KTO – najważniejsze pytanie o Trenera i firmę. Czy trener jest praktykiem biznesu? Jakie są jego kompetencje, wykształcenie, doświadczenie zawodowe? Czy zna przedstawiany temat w praktyce? Jakie ma referencje? Podobne pytania dotyczą firmy – czy firma udostępnia referencje, opinie o szkoleniach ? Kto był jej klientem? Od kiedy firma działa na rynku? Na jakiej podstawie prawnej wydaje zaświadczenia i certyfikaty? Jakie ma doświadczenie w prowadzeniu kursów rachunkowości? Jaką posiada kadrę trenerską?
  • CO – czyli program szkolenia, efekty które chcesz osiągnąć i zaświadczenia.
  • JAK – czyli jaką metodę trener wykorzysta, żeby przekazać swoją wiedzę.
  • GDZIE –czyli czy jest to szkolenie online, vod czy stacjonarne?
  • KIEDY – czyli termin szkolenia. Czy jest dla Ciebie odpowiedni? W jakich godzinach jest prowadzony kurs? Czy jest możliwość odrobienie nieobecności? Czy przewidziano przerwy?
  • ILE - czyli cena.

Kto może założyć biuro rachunkowe?

W świetle prawa biuro rachunkowe może założyć nie tylko biegły rewident czy doradca podatkowy, ale właściwie każda osoba, która posiada tzw. pełną zdolność do czynności prawnych i nie jest karana za czyny określone w ustawie o rachunkowości (chodzi m.in. o przestępstwa skarbowe, przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi).

Zgodnie z art. 76a ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395 z późn. zm.) czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która:

  1. posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, oraz
  2. posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Osoby posiadające certyfikaty księgowe czy też świadectwa kwalifikacyjne, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, mogą się nimi nadal posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych.

Czy mogę założyć biuro rachunkowe po kursie?

Tak, możesz je nawet założyć bez kurs. Natomiast jeśli nie posiadasz żadnego doświadczenia w zakresie rachunkowości, przede wszystkim polecamy Ci najpierw zdobycie solidnych podstaw merytorycznych, następnie zdobycie doświadczenia i dopiero później - samodzielne prowadzenie biura rachunkowego.

Otwarcie biura rachunkowego to ogromna odpowiedzialność. Naprawdę, nie chodzi tylko o same kwestie prawne (a te są skomplikowane), ale o to, że bierzesz na swoje barki księgowanie, a tak naprawdę zarządzanie finansami firm. Właściciele firm będą bowiem polegać na twojej wiedzy i doświadczeniu. Najważniejszą wartością w rachunkowości jest etyka. Dopiero posiadanie rzeczowej wiedzy, kompetencji i przygotowania pozwala na założenie biura rachunkowego. Oczywiście, prowadzenie uproszczonej księgowości (podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów) pozornie nie jest obarczone dużym ryzykiem i każdy księgowy powinien sobie z tym poradzić. Niemniej jednak pamiętaj, że za każdy Twój błąd zapłaci konkretny przedsiębiorca (a wielu może to kosztować nawet zamknięcie biznesu). Dlatego też jeśli rozważasz założenie biura rachunkowego - czy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (z wpisem do CEIDG), spółki osobowej czy spółki prawa handlowego (posiadającej wpis do KRS) - zachęcamy Cię do tego, abyś zdobył szeroką wiedzę z zakresu rachunkowości i finansów, kadr i płac oraz prawa podatkowego, ekonomii i zarządzania.  Obecnie księgowy jest to bowiem nie tylko osoba, która czuwa nad poprawnością rozliczeń i dokumentacji, ale przede wszystkim jest doradcą przedsiębiorcy, osobą, która analizuje sytuację finansową firmy, potrafi dobierać źródła jej finansowania, szukać optymalnych rozwiązań czy modeli biznesowych. Aby dobrze wypełniać tę funkcję musisz też pamiętać, że Twoim najważniejszym zawodowym obowiązkiem będzie... aktualizacja wiedzy. Bieżące, codzienne śledzenie zmian w przepisach, udział w kursach, szkoleniach i konferencjach - to po prostu sól księgowej ziemi.

Czy księgowość jest nudna?

Ta opinia jest mniej więcej tak prawdziwa jak to, że każdy student UJ potrafi "wykuć na pamięć" chiński słownik, jeśli będzie obowiązywał do kolokwium. Księgowość nie jest nudna. Faktycznie, bywa powtarzalna (szczególnie w zakresie wykonywanych księgowań), ale i fascynująca. To też bardzo szeroka dziedzina - inaczej wygląda praca głównej księgowej lub głównego księgowego inaczej praca specjalisty ds. sprawozdawczości finansowej czy pracownika biura rachunkowego. Inne obowiązki ma też samodzielny księgowy w małej firmie (w której najpewniej też czuwa nad rozliczeniami kadrowo-płacowymi, inwentaryzacją i procesami zatrudnienia). Niemniej jednak na każdym księgowym stanowisku konieczne jest poruszanie się w obrębie zmieniającej się legislacji. Czy wiesz, że tylko w 2019 r.  w Polsce weszło w życie 20 tys. stron nowych przepisów? Jako księgowy powinieneś je znać (a więc mieć czas na zapoznanie się z nimi). Fakt, że ilość przepisów jest ogromna, to jedno. Drugą kwestią jest to, że są one dość skomplikowane, a pojawiające się interpretacje często... po prostu się wykluczają. Jako księgowy musisz odnajdywać się w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Musisz mieć także odwagę podejmować trudne decyzje i myśleć nieszablonowo. Musisz też być gotowy podnosić swoje kwalifikacje. Konferencje, szkolenia, szukanie publikacji, codzienna lektura branżowych portali - to właśnie księgowa rzeczywistość.

 

Zapisz

Zapisz