W świetle prawa biuro rachunkowe może założyć nie tylko biegły rewident czy doradca podatkowy, ale właściwie każda osoba, która posiada tzw. pełną zdolność do czynności prawnych i nie jest karana za czyny określone w ustawie o rachunkowości (chodzi m.in. o przestępstwa skarbowe, przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi).
Zgodnie z art. 76a ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395 z późn. zm.) czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, oraz
- posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Osoby posiadające certyfikaty księgowe czy też świadectwa kwalifikacyjne, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, mogą się nimi nadal posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych.
Tak, możesz je nawet założyć bez kurs. Natomiast jeśli nie posiadasz żadnego doświadczenia w zakresie rachunkowości, przede wszystkim polecamy Ci najpierw zdobycie solidnych podstaw merytorycznych, następnie zdobycie doświadczenia i dopiero później - samodzielne prowadzenie biura rachunkowego.
Otwarcie biura rachunkowego to ogromna odpowiedzialność. Naprawdę, nie chodzi tylko o same kwestie prawne (a te są skomplikowane), ale o to, że bierzesz na swoje barki księgowanie, a tak naprawdę zarządzanie finansami firm. Właściciele firm będą bowiem polegać na twojej wiedzy i doświadczeniu. Najważniejszą wartością w rachunkowości jest etyka. Dopiero posiadanie rzeczowej wiedzy, kompetencji i przygotowania pozwala na założenie biura rachunkowego. Oczywiście, prowadzenie uproszczonej księgowości (podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów) pozornie nie jest obarczone dużym ryzykiem i każdy księgowy powinien sobie z tym poradzić. Niemniej jednak pamiętaj, że za każdy Twój błąd zapłaci konkretny przedsiębiorca (a wielu może to kosztować nawet zamknięcie biznesu). Dlatego też jeśli rozważasz założenie biura rachunkowego - czy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (z wpisem do CEIDG), spółki osobowej czy spółki prawa handlowego (posiadającej wpis do KRS) - zachęcamy Cię do tego, abyś zdobył szeroką wiedzę z zakresu rachunkowości i finansów, kadr i płac oraz prawa podatkowego, ekonomii i zarządzania. Obecnie księgowy jest to bowiem nie tylko osoba, która czuwa nad poprawnością rozliczeń i dokumentacji, ale przede wszystkim jest doradcą przedsiębiorcy, osobą, która analizuje sytuację finansową firmy, potrafi dobierać źródła jej finansowania, szukać optymalnych rozwiązań czy modeli biznesowych. Aby dobrze wypełniać tę funkcję musisz też pamiętać, że Twoim najważniejszym zawodowym obowiązkiem będzie... aktualizacja wiedzy. Bieżące, codzienne śledzenie zmian w przepisach, udział w kursach, szkoleniach i konferencjach - to po prostu sól księgowej ziemi.
Ta opinia jest mniej więcej tak prawdziwa jak to, że każdy student UJ potrafi "wykuć na pamięć" chiński słownik, jeśli będzie obowiązywał do kolokwium. Księgowość nie jest nudna. Faktycznie, bywa powtarzalna (szczególnie w zakresie wykonywanych księgowań), ale i fascynująca. To też bardzo szeroka dziedzina - inaczej wygląda praca głównej księgowej lub głównego księgowego inaczej praca specjalisty ds. sprawozdawczości finansowej czy pracownika biura rachunkowego. Inne obowiązki ma też samodzielny księgowy w małej firmie (w której najpewniej też czuwa nad rozliczeniami kadrowo-płacowymi, inwentaryzacją i procesami zatrudnienia). Niemniej jednak na każdym księgowym stanowisku konieczne jest poruszanie się w obrębie zmieniającej się legislacji. Czy wiesz, że tylko w 2019 r. w Polsce weszło w życie 20 tys. stron nowych przepisów? Jako księgowy powinieneś je znać (a więc mieć czas na zapoznanie się z nimi). Fakt, że ilość przepisów jest ogromna, to jedno. Drugą kwestią jest to, że są one dość skomplikowane, a pojawiające się interpretacje często... po prostu się wykluczają. Jako księgowy musisz odnajdywać się w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Musisz mieć także odwagę podejmować trudne decyzje i myśleć nieszablonowo. Musisz też być gotowy podnosić swoje kwalifikacje. Konferencje, szkolenia, szukanie publikacji, codzienna lektura branżowych portali - to właśnie księgowa rzeczywistość.