Programy transformacji cyfrowej ZUS. Nowa strategia na lata 2021 – 2025

W dniu 11 maja 2021r. na stronie ZUS ukazała się informacja dotycząca przewidywanych zmian w okresie 2021 – 2025r. Korzystając z linku:

https://www.zus.pl/o-zus/o-nas/programy-transformacji-cyfrowej-zus

możemy poznać proponowane zmiany a mianowicie:

  1. Przedsiębiorcy będą przekazywać do ZUS Jednolity Plik Ubezpieczeniowy z informacjami o sytuacji swojej i zatrudnionych osób (ubezpieczonych). Będą to niezbędne dane do ustalenia podstawy naliczania składek, uprawnień i wysokości świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. ZUS będzie naliczał składki, które przedsiębiorca będzie obowiązany następnie zapłacić.

Oto niektóre informacje  wybrane z slajdów  przygotowanych przez ZUS:

2. ZUS przejmie wypłatę wszystkich zasiłków z ubezpieczeń społecznych, także wówczas, gdy firmy ( płatnicy składek) dokonywały takich rozliczeń i wypłacały zasiłki.

Zainteresowani powinni zwrócić uwagę na podane informacje  w strategii na lata 2021-2025.

 Zmiana dotycząca nowych funkcji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pojawiła się także na bieżąco, od dnia 16 maja 2021r,  obowiązuje podanie kodu wykonywanego zawodu w dokumentach zgłoszeniowych. Zmienione zostały druki ZUS ZUA i ZUS ZZA, w których płatnicy składek muszą obecnie podawać informacje o kodzie wykonywanego zawodu. (Dz.U. z 2021r. poz. 846).

Autor: Maria Chochorek. Ekspert z dziedziny rachunkowości, wieloletni Główny Księgowy, Dyrektor Finansowy Tax Consilium Sp. z o.o. oraz trener.

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.