Wspieranie pracowników działu finansowo – księgowego w firmie
Tagi: outsourcing księgowości kursy rachunkowość księgowy kurs księgowość     Kategoria: Blog Wpisy ogólne Bez kategorii

Chociaż w dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na outsourcing księgowości, czyli zlecenie firmie zewnętrznej realizacji zadań związanych z poprawnie prowadzonymi rozliczeniami (głównie z uwagi na liczne zalety takiego rozwiązania), to wciąż istnieją takie przedsiębiorstwa, które prowadzą księgowość samodzielnie lub tworzą w swoich siedzibach oddzielny dział finansowo – księgowy. Samodzielne prowadzenie księgowości przez przedsiębiorcę jest bez wątpienia trudne (chociaż na naszych kursach Rachunkowości
od podstaw czy Prowadzenia Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów spotykamy też kursantów, których motywacja do nauki wynika właśnie z takiego powodu, co potwierdza, że nie jest to niemożliwe 😉 ), a zarówno outsourcing, jak i stworzenie w przedsiębiorstwie oddzielnego działu posiadają swoje wady i zalety. Z oddziałem finansowo – księgowym łączą się przede wszystkim wyższe koszty związane z zatrudnianiem dodatkowych pracowników czy zakupem licencji na programy komputerowe umożliwiających sprawną pracę, ale posiadanie takiego oddziału pozwala na kontrolowanie pracy księgowego i natychmiastowe wyjaśnianie problemowych kwestii, a z drugiej strony – zatrudniony pracownik ma większe poczucie przynależności do firmy i tym samym czuje się bardziej odpowiedzialny za wykonywane przez siebie zadania, które wpływają na całe przedsiębiorstwo. Bez księgowości bowiem przedsiębiorstwo nie jest w stanie funkcjonować, a z kolei dział finansowo – księgowy nie będzie poprawnie działał bez właściwego wspierania pracowników tej części przedsiębiorstwa 😉

Dlaczego dział finansowo – księgowy jest taki ważny?

Dział finansowo – księgowy może pełnić różne funkcje – nie ma jednego wzoru, wg którego powinien być on w firmie zorganizowany. Należy jednak podkreślić, że zadania takiego działu nie ograniczają się prowadzenia dokumentacji księgowej (PKPiR, ksiąg rachunkowych dla pełnej księgowości czy ewidencji przychodów dla przedsiębiorców rozliczających się na podstawie ryczałtu) i dbania o poprawne rozliczenia podatkowe i finansowe względem wielu podmiotów (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, klientów, dostawców, kontrahentów). W takich działach często zatrudniani są również analitycy finansowi, którzy udzielają wsparcia zarządowi w podejmowaniu strategicznych decyzji, biorąc pod uwagę przeprowadzone analizy rentowności firmy oraz prognozy jej sytuacji ekonomicznej w przyszłości. Takie osoby posiadają wyjątkową – i pożądaną – umiejętności interpretowania danych finansowych, co pozwala na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych. W wielu firmach dział księgowości pomaga w odpowiednim zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa, czyli tworzeniu budżetu, realizacji planu finansowego oraz audytu i kontroli finansów.  Zarządzanie finansami jest bardzo ważne we wszystkich podmiotach – firmach handlowych i przemysłowych, bankach, instytucjach publicznych, w sektorze publicznym.

Jak pomagać swoim pracownikom?

Praca w dziale finansowo – księgowym jest bardzo specyficzna, i takie samo powinno być zarządzanie zasobami ludzkimi w tym dziale. Księgowi współpracują ze wszystkimi innymi działami w przedsiębiorstwie, są narażeni na dużą ilość stresu i silnych emocji z uwagi na presję czasu wynikającą z obowiązujących pracowników terminów (w szczególności w zbliżającym się czasie marcowych sprawozdań finansowych), powtarzalność pracy, świadomość odpowiedzialności finansowej i także prawnej za podejmowane działania, a taki stres może prowadzić do wypalenia zawodowego i utraty dobrego pracownika, czego żadna firma na pewno by sobie nie życzyła. Z tego też powodu niezbędne jest wspieranie i chronienie pracowników przez odpowiednie nimi zarządzanie, za co zwykle odpowiada dyrektor finansowy lub osoba pełniąca podobną funkcję.

Główną cechą charakterystyczną pracy w księgowości jest ciągle podkreślana konieczność aktualizowania wiedzy z uwagi na zachodzące zmiany podstaw prawnych, nowe orzecznictwo, trudności interpretacyjne zmieniających się przepisów. Pracownicy w branży rachunkowości muszą mieć pełną wiedzę, nie mogą uchylać się od odpowiedzialności tym, że nie nadrobili ostatnich prawnych rewolucji. Wymaga się od nich ciągłego dokształcania, często po godzinach pracy. Pracodawca może wspierać swoich podwładnych w tym zakresie, wysyłając ich na dodatkowe szkolenia, w trakcie których specjaliści w swoich dziedzinach przekazują aktualną wiedzę i rozjaśniają kwestie wzbudzające wątpliwości, wzbudzając w pracowniku pewność, że będzie odpowiednio wykonywał swoje obowiązki.

Korzyści dla firmy z takiego wspierania pracowników są ogromne – głównie z uwagi na fakt, że osoba o odpowiednich kompetencjach może samodzielnie wykonywać powierzane jej zadania, czego pragnie każdy kierownik.

Zapraszamy więc do zgłaszania pracowników na szkolenia w naszej firmie, a także zachęcamy do udziału w nich wszystkie osoby, które chcą podnieść swoje kompetencje w zakresie rachunkowości, kadr i płac oraz podatków. W naszej ofercie można znaleźć zarówno jednodniowe szkolenie z leasingu operacyjnego i finansowego, dwudniowe ze sprawozdania finansowego w ramach kursów rachunkowości, z rozliczania czasu pracy czy zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w ramach kursów z zakresu kadr i płac dla zaawansowanych oraz certyfikowane kursy na kilku poziomach– a to tylko kilka przykładów z naszej bogatej oferty szkoleń, w których można wziąć udział.

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.