Biuro rachunkowe, korporacja, a może własna firma?  Wybierz właściwie!
Tagi: biuro rachunkowe korporacja własna firma księgowość     Kategoria: Blog Wpisy ogólne

Rachunkowość jest obecnie jedną z najpopularniejszych dziedzin, w których można znaleźć pracę. Szerokie spektrum ofert pracy różniących się stanowiskiem, wymaganiami, warunkami zatrudnienia sprawiają, że wykształceni księgowi często mają poważną zagwozdkę, co wybrać –  która opcja jest najlepsza? Odpowiedź jest prosta, ale często niezbyt pomocna – wszystko zależy tak naprawdę tylko od Twoich oczekiwań. Decyzję musisz podjąć sam, ale może poniższe podsumowanie co do możliwych miejsc pracy Ci w tym pomoże ?

Biuro rachunkowe – dla kogo?

Osoby, które zdobyły wykształcenie w księgowości, zazwyczaj szukają pracy w biurach rachunkowych. Praca w takim miejscu oznacza zwykle prowadzenia obsługi księgowej kilku przedsiębiorstw jednocześnie, wymaga więc ona m.in.  dobrego zarządzania własnym czasem, wielozadaniowości czy sporej samodzielności. Dobrze jest również posiadać umiejętności obsługi programów komputerowych ułatwiających księgowanie. W branży funkcjonuje opinia, że w małej firmie z sektora MŚP nabywa się więcej umiejętności i kompetencji w krótszym czasie niż w korporacji, a dzięki zaangażowaniu i wielozadaniowości można liczyć na widoczne uznanie u szefa. Kolejnym plusem pracy w biurze rachunkowym jest to, że szef, z uwagi na mniejszą ilość pracowników, może okazać się większym wsparciem dla nowego pracownika, niż można tego oczekiwać od przełożonego w korporacji. Często też mniejsze firmy kojarzą nam się z milszą, bardziej rodzinną atmosferą pracy.

Oczywiście praca w małym biurze rachunkowym wywołuje też pewne obawy. Niektórzy myślą, że, pracując w mniejszej firmie, mają „gorsze” doświadczenie i na starcie zostaną zdyskwalifikowani, gdy zgłoszą się do pracy w korporacji. Nie da się ukryć, że często się tak zdarza, ale nie jest to regułą. Pracodawcy są świadomi, że często w tych małych firmach ukrywają się prawdziwe perełki – osoby z wielkim potencjałem, które mogą stać się dla korporacji sporą wartością dodaną. Powinieneś więc się skupić na tym, jakie są Twoje kompetencje, a nie na tym, w jakiej firmie pracowałeś.

Korporacja tylko dla wybranych?

Opinie o księgowości korporacyjnej są skrajnie różne. Niektórzy ją zachwalają, dla innych jest to jedynie zmora. W procesie rekrutacji istotne jest Twoje wykształcenie, doświadczenie i znajomość języków obcych, a w pracy możesz liczyć na wiele dodatkowych możliwości rozwoju dzięki wewnętrznym szkoleniom, wsparciu finansowym w przypadku podjęcia studiów podyplomowych, chęci ukończenia dodatkowych kursów czy uzyskania kolejnych certyfikatów. Bardzo często się zdarza, że korporacje oferują kursy językowe w trakcie godzin pracy czy możliwość wyjazdów międzynarodowych w celu szkolenia języka. Zwykle też oferują różne benefity, na które rzadko można liczyć w biurze rachunkowym. Mogą być to benefity w postaci opieki socjalnej, bonów towarowych lub żywieniowych, kuponów sportowo – rekreacyjnych (jak karta Multisport) czy służbowego telefonu i samochodu.

Należy jednak pamiętać, że praca w korporacji nie jest dla każdego z uwagi na wysoki poziom stresu, jaki ona implikuje. Wymagana jest solidna odporność psychiczna, energia, mobilność i przygotowanie do nieraz dłuższych godzin pracy, dużej ilości obowiązków, zaburzonej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Praca w korporacji może nawet powodować zaburzone godziny snu, jeśli klientem jest osoba z innej strefy czasowej! Należy brać też pod uwagę, że kalendarz świąteczny w innych państwach różni się od naszego, co może pociągać za sobą konieczność pracy w dni wolne. Oczywiście za trudniejszymi warunkami pracy idą dużo wyższe zarobki, więc to naprawdę kwestia decyzji, co jest dla Ciebie bardziej istotne ?

Własna firma – opcja dla odważnych?

Własną firmę zakładają osoby, które chcą same na siebie zarabiać, same wybierać sobie klientów, podejmować decyzje, dopierać sobie współpracowników – brzmi jak bajka, ale własna firma ma więcej wspólnego z dużą ilością obowiązków niż z bajką. Przede wszystkim oznacza samotne poszukiwanie klientów (bez klientów Twoja firma nie istnieje), co może powodować trudności, szczególnie na początku działalności, gdy przedsiębiorstwo nie ma ugruntowanej pozycji w branży.

Pracując u siebie, z jednej strony możemy ustalać sobie elastyczne godziny pracy lub wręcz pracować zdalnie, ale z drugiej musimy się liczyć z ograniczonym czasem wolnym, zwłaszcza gdy obsługujemy kilka spółek, a gonią nas terminy.

Zarówno praca na własnej działalności, jak i w biurze rachunkowym czy korporacji mają swoje plusy i minusy, wokół każdej z tych opcji zatrudnienia krąży także wiele stereotypów. Podjęcie decyzji wymaga przemyślenia tego, w którą stronę zamierzamy rozwijać swoją karierę, jakie mamy oczekiwania i na co nam pozwoli nasz charakter. Praca w korporacji może być lepsza dla ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w zawodowe życie i mają dużo energii, a praca w biurze rachunkowym może okazać się  lepszą opcją dla tych, którzy cenią sobie większy spokój czy bardziej rodzinną atmosferą pracy. Z kolei założenie własnej firmy to opcja dla tych, którzy chcą pracować dla siebie, być samemu sobie szefem oraz zarządzać zespołem i są gotowi na poświęcenia związane z prowadzeniem własnej działalności ? 

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.