Zmiana i ciągły rozwój – rzeczywistość XXI wieku
Tagi: motywacja szkolenie szkolenia nauka     Kategoria: Blog Wpisy ogólne

Nie ma znaczenia, czy jesteś studentem, który właśnie uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych i wchodzi na rynek pracy z wielkimi nadziejami znalezienia dobrej pracy czy funkcjonujesz na rynku pracy już od paru lat i postanowiłeś założyć własną firmę – w obu przypadkach musisz pamiętać o jednej prostej rzeczy: najważniejszy jest ciągły rozwój. Obserwując dzisiejszy rynek pracy, można bardzo szybko zauważyć wielką konkurencję (zarówno wśród firm, jak i indywidualnych pracowników) oraz dynamiczne zmiany, za którymi trzeba nadążać, by wciąż pozostać „w grze”. Bez inwestycji w siebie więc się nie obejdzie.

Oczywiście inaczej powinien inwestować w siebie student lub osoba, która dopiero co ukończyła studia i zaczyna swoją karierę, a inaczej przedsiębiorca prowadzący własny biznes. Jak sprawa wygląda w tych 2 różnych przypadkach?

Studencie, nie będziesz miał łatwo!

Spędziłeś na studiach 5 lat, otrzymałeś dyplom, przygotowałeś CV, może nawet dostałeś pierwszą pracę. I co dalej? Nie, to nie koniec. Skończyły się czasy, w których sam dyplom gwarantował Ci dobrą płacę, stałe zatrudnienie i emeryturę po przepracowaniu określonej ilości lat w jednej firmie. Obecnie już naprawdę mało osób spędza całe życie w jednym miejscu – ludzie coraz częściej zmieniają pracę, a także samą branżę i rozszerzają swoje kwalifikacje. Wymagania pracodawców i szukających pracy bardzo się zmieniły. By utrzymać się na rynku, musisz się nieustannie rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, interesować różnymi rzeczami, ciągle poszerzać i aktualizować swoją wiedzę.

To ostatnie jest szczególnie ważne. Dzisiejsze czasy najbardziej charakteryzuje jedno proste słowo, które potrafi bardzo uprzykrzyć życie: zmiana. Wszystko się zmienia – świat, trendy, rynek, prawo, technologie. By za nimi nadążyć, trzeba nieustannie interesować się tematem – czytać czasopisma, śledzić newsy w Internecie, jeździć na konferencje, korzystać z dodatkowych kursów i szkoleń. Wiedza dezaktualizuje się szybciej niż nam się wydaje. Szczególnie zdają sobie sprawę z tego prawnicy czy księgowi, których zmorą są nieraz przepisy podatkowe.

Sama wiedza merytoryczna, teoretyczna to niestety nie wszystko. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby wszechstronne, kreatywne, z otwartym umysłem. Myślisz, że nikt nie zwraca uwagi na rubrykę zainteresowania w CV? Wręcz przeciwnie, dlatego lepiej w niej nie kłam ? Dobrze mieć zainteresowania, hobby, w końcu nie samą pracą człowiek żyje – a możliwości rozwoju jest naprawdę wiele.

Zainteresowania, odbyte szkolenia praktyczne (nie tylko specjalistyczne, ale także np. rozwijające umiejętności miękkie), znajomość języków obcych, dodatkowe umiejętności (kto powiedział, że nie możesz jednocześnie umieć programować, być trenerem personalnym i prowadzić social media?) – wszystko wzmacnia twoją konkurencyjność na rynku pracy, a tym samym zwiększa szansę na to, że osiągniesz sukces. 

Przedsiębiorco – wcale nie masz łatwiej!

Założenie firmy nie jest rzeczą trudną. Wymaga wizyt w kilku instytucjach, uzyskania wpisów, załatwienia tony dokumentacji. Ale jest to najprostszy krok na drodze do rozwinięcia własnego biznesu. Później… Później jest tylko trudniej i gorzej, a odsetek firm upadających na początku działalności jest naprawdę duży (także dużo firm upada, gdyż nie dostosowuje się do zachodzących zmian w świecie zewnętrznym, trzymając się ustalonych na starcie utartych schematów – bez innowacji nie tyle stoją one w miejscu, co wręcz się cofają).

Nie wystarczy, że masz sporą wiedzę specjalistyczną i pomysł na biznes. Bez pewnych umiejętności z zakresu zarządzania, marketingu, promocji, rozumienia przepisów prawnych (w Polsce mamy jeden z najbardziej skomplikowanych prawnie systemów prowadzenia działalności gospodarczej!) będzie ci bardzo ciężko prowadzić firmę do momentu, w którym już będziesz mógł sobie pozwolić na zatrudnienie specjalistów w określonych dziedzinach. Szczególnie trudne będą kwestie związane z rachunkowością i obszarem kadr i płac, bez których firma nie jest w stanie funkcjonować. Księgowość to nie tylko prowadzenie ksiąg – to głównie skuteczne zarządzanie finansami, które jest podstawowym obowiązkiem każdego menadżera. A kadry i płace? To nie tylko kwestia wynagrodzeń, prowadzenia dokumentacji pracowników, ewidencja czasu pracy (tzw. twardy HR), ale też tzw. miękki HR, czyli odpowiadanie na potrzeby pracowników, motywowanie ich, zarządzanie ich umiejętnościami i wiele więcej! Podejmowanie takich decyzji, które zapewnią firmie płynność finansową, optymalizacja kosztów, szeroko pojęte zarządzanie zasobami ludzkimi – te 2 obszary działalności firmy wymaga naprawdę dużo wysiłku, wiedzy, umiejętności. Warto więc skorzystać z szerokiej oferty kursów w tym zakresie, by ułatwić sobie start ?

Przed ludźmi pracy stoi dzisiaj naprawdę dużo wyzwań, ale uwierzmy w słowa Steve’a Jobsa, który dzięki ciężkiej pracy osiągnął wielki sukces: „Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie, dokąd zmierza”. Może krokiem na Twojej drodze – jako pracownika albo lidera – będzie udział w którymś z naszych kursów?

 

 

 

 

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.