KSIĘGOWY?‍? ATRAKCYJNY ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI. CIĄGLE POSZUKIWANY NA RYNKU PRACY❗
Tagi: motywacja PKPIR mała firma rachunkowość PIT księgowy kurs księgowość wiedza     Kategoria: Blog Wpisy ogólne Bez kategorii

Czy zawód księgowego jest dla każdego?

Odpowiedź jest prosta: tak. Co prawda, jeżeli dana osoba ma pewne predyspozycje w tym zakresie, to na pewno będzie jej łatwiej, ale jest to zawód praktycznie dla każdego, kto jest zainteresowany tą dziedziną. Ale nawet brak takiego zainteresowania nie jest problemem – u nas każdy ma szansę odkryć nieznany świat rachunkowości.  

Oto kilka wypowiedzi uczestniczek, które brały udział w ostatniej edycji, na temat naszego kursu rachunkowości:

– „Polecam każdemu. Nawet jeśli ktoś nie ma żadnego pojęcia o księgowaniu
i rachunkowości, to po tym kursie się to zmieni. Pani Maria – wspaniały trener :),

– „Bardzo praktyczny kurs, który za sprawą Pani Marii okazał się bardzo przystępny
i zachęcający do dalszej edukacji w dziedzinie rachunkowości :)”,

– „Najbardziej podobało mi się ukazanie świata rachunkowości jako świata przyjaznego
i łatwego :)”,

Niezależnie od indywidualnych zainteresowań należy przejść przez poniższą 5-punktową drogę, która pozwoli ogólnie przybliżyć dany temat i osiągnąć efekt końcowy:

 1. Motywacja – musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy mam motywację?  Motywacja to najlepszy klucz do sukcesu – jeżeli będę miał motywację, na pewno doprowadzę pomysł do końca. Motywacja nie musi być bardzo konkretna, może dotyczyć po prostu chęci rozpoczęcia kariery w jakiejś branży, np. w rachunkowości. Gdy spojrzymy na oferty pracy w tym zakresie, to zauważymy, że w tej dziedzinie istnieje możliwość zatrudnienia na różnych poziomach. Lista stanowisk jest bardzo długa: asystent/ka, księgowy/a, specjalista ds. księgowości, samodzielny/a księgowy/a, główny/a księgowy/a, ekspert ds. informacji zarządczej, analityk finansowy, kontroler finansowy, dyrektor finansowy i wiele innych – wszystkie związane z branżą rachunkowości. Oczywiście, wybierając stanowisko, należy uwzględnić także kwestię finansową. Specjaliści, którzy doskonale poruszają się w kręgu finansowo – księgowym, a jeszcze na dodatek mogą pochwalić się znajomością kilku języków obcych, są obecnie bardzo pożądani na całym rynku pracy i mogą liczyć na wyższe zarobki.
 2. Decyzja – musisz powiedzieć sobie: podejmuję decyzję. Nawet,  jeśli jeszcze nie wiesz od czego zacząć, podjęta decyzja zawsze wymusza dalsze działania. Tym samym – zaczynasz szukać.
 3. Właściwe narzędzia – musisz się zastanowić nad tym, gdzie chcesz pracować i wybrać narzędzia, które pomogą Ci iść w tym kierunku – dobrze zacząć od kursów prowadzonych przez praktyków (bardzo istotne jest to, że same wykłady teoretyczne nie są właściwym wyborem, powinny one być zawsze uzupełniane o  ćwiczenia praktyczne – tym samym lepiej wybrać kurs oparty o naukę praktycznych umiejętności) oraz czytania czasopism branżowych.
 4. Wyobraźnia – na tym etapie musisz odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie: po co to robię?  Po co zdobywam wiedzę i uczestniczę w kursach (np. księgowych) – należy działać z wyobraźnią i widzieć siebie w konkretnym miejscu w przyszłości.
 5. Cel –  w końcu możesz sobie powiedzieć: osiągnąłem założony cel. Posiadam wiedzę potwierdzoną certyfikatem, potrafię odnaleźć  się w konkretnej branży (np. finansowej – rachunkowość).

Czego można nauczyć się na kursie rachunkowości?

Kurs rachunkowości nastawiony jest na zrozumienie zasad i metod rachunkowości. Należy po prostu zrozumieć i nauczyć się, jak działa kontopodstawowe urządzenie księgowe w pełnej księgowości oraz jak od dokumentu  księgowego przechodzi się do sporządzenia sprawozdania  finansowego. Istotne jest również nabycie umiejętność czytania przepisów prawnych (zwłaszcza ustawy Prawo podatkowe) i zrozumienie, jak wprowadzane ciągle zmiany wpływają na dokonywanie księgowań.

Zaczynamy od  podziału  jednostek, co jest całkowicie podstawowa wiedzą, którą księgowy musi posiadać:

Wyjaśniamy nieznane pojęcia:

 1. A = P -> Aktywa = Pasywa
 2. Dlaczego konto ma strony Wn i Ma? (wyjaśnienie na podstawie rozrachunków)
 3. Strona Wn konta aktywnego – ktoś jest nam winien i powinien nam zapłacić (została wystawiona faktura sprzedaży – wartość brutto – należność/należy nam się zapłata).
 4. Strona Ma konta pasywnego – ktoś u nas ma jakąś kwotę i my musimy zapłacić (zaksięgowana została faktura zakupu – wartość brutto – zobowiązanie/mamy wobec kogoś zobowiązanie).
 5. VAT należnynależy zapłacić do Urzędu Skarbowego. Istnieje oczywiście prawo do odliczenia – wówczas mówimy o VAT naliczonym (rozliczenie VAT = należny – naliczony).

Perspektywa zatrudnienia

Istnieje kilka form zatrudnienia w tej branży:

 1. Zatrudnienie w firmie na podstawie umowy na konkretnym stanowisku związanym z rachunkowością.
 2. Zatrudnienie w biurze rachunkowym.
 3. Prowadzenie działalności na własny rachunek.

 Zmiany w obszarze biznesu i technologii

Wraz z postępem technologicznym zmieniają się narzędzia wykorzystywane do prowadzenia zapisów księgowych. Początkowo księgi były prowadzone ręcznie, obecnie górują komputery. Umożliwiają one nie tylko całkowitą automatyzację prac, ale również szybki dostęp do posiadanych zbiorów liczbowych. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że szerokie możliwości technologii (programów komputerowych) w rachunkowości nie są w pełni wykorzystane. Komputery zastąpiły tzw. „pracę ręczną” księgowych, ale nie podejmują za nich strategicznych i bieżących decyzji. Wprawdzie mówi się o inteligentnych programach (tzw. sztucznej inteligencji ), ale środowisko branżowe nie uważa, by były one zagrożeniem.  

Podczas czerwcowej konferencji organizowanej w Warszawie przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pod hasłem „Elektroniczne sprawozdania w rachunkowości” dr hab. Stanisław Hońko z Uniwersytetu Szczecińskiego, stwierdził, że robot nie myśli, ale będzie 2-3 razy szybszy od najbardziej zmotywowanego księgowego. Z kolei  Wiceprezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Jerzy Koniecki podkreślił, że cyfryzacja w rachunkowości jest wyzwaniem nie tylko dla księgowych, ale i dla przedsiębiorców, a księgowy, który „myśli kreatywnie i szuka nowych rozwiązań to pierwszy doradca przedsiębiorcy”. Koniecki nie obawia się automatyzacji – uważa, że „żadna maszyna, żadna sztuczna inteligencja tego nie zastąpi, bo takich możliwości nie ma” [1].

Dzięki rachunkowości możliwe jest uzyskiwanie informacji o sytuacji majątkowej i finansowej podmiotu gospodarczego. To właśnie na podstawie ksiąg rachunkowych tworzy się sprawozdanie, które jest obrazem działalności jednostki.

Atrakcyjny zawód przyszłości

Zawód księgowego cieszy się w Polsce dużą popularnością – potwierdza to rosnąca z roku na rok liczba uczestników szkoleń, a także osób znajdujących pracę w tej branży. Co więcej weszliśmy w erę działalności elektronicznej, zdalnej – możemy pracować z każdego miejsca na świecie. Szczególnie widoczne jest to w naszym mieście w Krakowie, które jest numerem jeden w Europie pod względem świadczenia usług księgowych metodą outsourcingu. Jest to jednak branża borykająca się z wieloma zmaganiami. Problemem księgowych w naszym kraju jest m.in. niestabilność prawa gospodarczego, często zmieniające się przepisy czy różne interpretacje poszczególnych ustaw, szczególnie dotyczące prawa podatkowego. W tym momencie obowiązują nas zmiany w VAT wprowadzone jedną ustawą w 2019 r., a nabierające mocy kolejno od 1 września, 1 listopada czy od nowego roku. Zmiany pojawiły się nie tylko w Ustawie o podatku od towarów i usług – nowa wersja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również prowadzi do innego rozliczenia (w poszczególnych miesiącach i na koniec roku). Jak widać w zawodzie księgowego nie wystarczy skupić się jedynie na Ustawie o rachunkowości, gdyż zmiany w ustawach podatkowych wpływają na sposób księgowania – trzeba więc ciągle kontrolować wprowadzane nowelizacje.

Na międzynarodowej konferencji „Przyszłość zawodu księgowego w dobie globalizacji i nowych technologii” organizowanej również przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce  prof. dr. hab. Aldona Kamela-Sowińska powiedziała, że „od współczesnego księgowego wymaga się, żeby znał prawo, żeby znał wszelkie przepisy gospodarcze i pochodne, i na końcu żeby znał księgowość. Zatem zawód, który ogarnia całość działalności gospodarczej, stanowi podstawę do podejmowania decyzji dla biznesu”. Pani profesor wierzy, że ten zawód nigdy nie zginie, będzie jedynie podlegał pewnym modyfikacjom: Studentom niejednokrotnie zadaję pytanie: „powiedzcie mi, kto ostatni gasi światło w firmie”. Odpowiedź: księgowy. Bo ten ostatni dokument do sądu musi przecież zawieźć. To jest typ zawodu takiego jak lekarz, farmaceuta. Ten zawód nigdy nie zginie. Ludzie zawsze będą chcieli wiedzieć, ile mieli na wejściu do biznesu i co im z tego wyszło” [2].

Przewidywania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują na to, że w branży finansowej brakować będzie zarówno samodzielnych księgowych, jak i pracowników ds. rachunkowości i księgowości.[3]

Zdecydowanie trzeba – i można – to wykorzystać.

Zarys historii

O istnieniu rachunkowości dowiadujemy się między innymi już z kodeksu Hammurabiego – jeszcze przed naszą erą. Od tego czasu znany był więc zawód księgowego. Następne zapisy księgowe prowadzone były na szerszą skalę w państwach starożytnych: Babilonii, Egipcie, Grecji czy Rzymie. Dynamiczny rozwój rachunkowości nastąpił w średniowieczu. W 1458 r. pojawił się rękopis Benedetto Cotrugli’egoO handlu i kupcu doskonałym” (Della Mercatura et del Mercante Perfetto). I chociaż wydrukowanie tego dzieła nastąpiło znacznie później, było to pierwsze opracowanie naukowe, w którym przedstawiono zasady prowadzenia księgowości oraz podstawy księgowości podwójnej. Za cenne w zakresie rachunkowości uznane zostało także dzieło zakonnika – z wykształcenia matematyka – Luca Pacioli’ego pt. “Zasady arytmetyki, geometrii, proporcji i proporcjonalności” (Summa di Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionallita). Można stwierdzić, że zawód księgowego przetrwał już wieki i wygląda na to, że żadne zmiany nie spowodują jego likwidacji. Tym samym jest to zawód niezniszczalny.

[1] http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/141993,,ksiegowym-niestraszna-e-rachunkowosc-czy-roboty-ze-sztuczna-inteligencja

[2] https://www.rp.pl/Rachunkowosc/306209909-Przyszlosc-zawodu-ksiegowego-w-dobie-globalizacji-i-nowych-technologii.html

[3] https://www.gov.pl/web/rodzina/barometr-zawodow-prognoza-na-2019-rok

Autor: Maria Chochorek. Ekspert z dziedziny rachunkowości, wieloletni Główny Księgowy, Dyrektor Finansowy Tax Consilium Sp. z o.o. oraz trener.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rachunkowości – zapraszam Cię serdecznie na Certyfikowany Kurs Rachunkowości od podstaw (kod zawodu 331301). Najbliższą edycję rozpoczynamy 19.10.2019 r.

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.