Poszukiwany! Księgowy z umiejętnością kreatywnego myślenia
Tagi: kompetencje miękkie umiejętności miękkie soft skills kursy rozliczanie rachunkowość księgowy kurs księgowość wiedza     Kategoria: Blog Wpisy ogólne

O kompetencjach twardych i miękkich słyszał pewnie każdy i każdy pewnie się zastanawiał, które z nich są ważniejsze – które mają większe znaczenie, gdy dostaje się możliwość pójścia na rozmowę o pracę. Jeszcze do niedawna pracodawcy zwracali uwagę jedynie na umiejętności twarde, czyli konkretną wiedzę. Obecnie bardzo dużo mówi się o kompetencjach miękkich. Wynika to z przekonania, że łatwiej zainwestować w pracownika i poszerzyć jego wiedzę niż uczyć umiejętności miękkich. Na samym początku należy jednak wyjaśnić różnicę między tymi dwoma rodzajami kompetencji.

Wiedza merytoryczna, kompetencje specjalistyczne, umiejętność obsługi różnego rodzaju programów – to wszystko są kompetencje twarde, zwykle związane z konkretnym zawodem. Łatwo je też zweryfikować, dając pracownikowi konkretne zadanie do wykonania. Stopień ich zaawansowania ma wpływ na jakość wykonywanych w pracy zleceń, ciężko więc się bez nich obejść – szczególnie z branży rachunkowości.

Umiejętności miękkie z kolei, popularnie określane angielskim odpowiednikiem jako soft skills, to ogólnie rzecz ujmując cechy psychofizyczne i umiejętności społeczne (wynikające z cech osobowości), które ułatwiają jednostce adaptację i pomagają w radzeniu sobie z życiowymi wymaganiami i i wyzwaniami. Można je określić jako uniwersalne – bez względu na branżę czy stanowisko mogą w pewnym momencie stać się przydatne. Niektóre z nich są wrodzone, inne można wykształcić oraz poprawić poprzez ciągły trening. Jakie umiejętności miękkie są przydatne w biznesie?

Zgodnie z tegorocznym raportem biznesowo – zawodowego portalu Linkedln (2019 Global Talent Trends Report) najbardziej pożądaną kompetencją miękką – niezależnie od branży – została umiejętność kreatywnego myślenia, która rozumiana jest jako poszukiwanie optymalnych rozwiązań. Umiejętności twarde łatwiej jest zmierzyć, dlatego niektóre branże np. branża księgowa cenią je bardziej. Jednak w każdej pracy, prędzej czy później, trzeba się też będzie wykazać kompetencjami miękkimi – w przypadku rachunkowości może to być na przykład skrupulatność, odpowiedzialność czy właśnie kreatywność, która pomaga pracownikom w odpowiednim wyszukiwaniu możliwych prawem rozwiązań dla swoich klientów. Ten proces odnosi się do odpowiedniego wykorzystania swojej wiedzy i doświadczenia – mimo dynamicznego rozwoju technologii komputery tego akurat za nas nie zrobią. Z kreatywnością rodzi się każdy, jednak wymaga ona nieustannych ćwiczeń. Czujesz, że Ci jej brakuje? Znajdź dla siebie kurs myślenia kreatywnego, zmień otoczenie, wychodząc na spacer czy porozmawiaj ze swoimi współpracownikami. Takie rozwiązania na pewno pomogą Ci wymyślić kreatywne rozwiązanie problemu. A jeśli chcesz zdobyć konkretne umiejętności w zakresie rachunkowości zapraszamy na ?nasze kursy

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.