Czy warto zrobić dodatkowe szkolenie mimo zatrudnienia na odpowiednim stanowisku?

Zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności jest zawsze wskazane, a w wielu branżach ciągłe kształcenie to podstawowe działanie, aby utrzymać się na rynku. Wielu osobom wydaje się, że jeśli zostali zatrudnieni na stanowisku, które spełnia ich oczekiwania, uznają, że nie muszą się rozwijać. Tymczasem ciągłe szkolenie będzie mogło okazać się atutem, które zdecyduje o ich utrzymaniu się na danej posadzie, a być może w wielu przypadkach przełoży się to na podwyżkę.

Korzyści dla pracownika

Dodatkowe szkolenie wiąże się z kosztami, a także poświęconym czasem. Jednak coraz częściej pracodawcy dostrzegają szansę w tym, aby zwiększyć kompetencje swoich pracowników i nie tylko delegują ich w trakcie obowiązków służbowych na wybrane kursy, ale także płacą za nie ze środków firmowych.

Nawet jeśli takich przywilejów nie uzyskamy od naszego pracodawcy, warto zdecydować się na odbycie dodatkowego szkolenia we własnym zakresie. Koszt ten może nam się zwrócić nie tylko w postaci umiejętności, dzięki którym łatwiej i szybciej będzie nam wykonywać obecną pracę, ale również będzie to argument za staraniem się o lepsze warunki finansowe i awans. To również ważny atut podczas poszukiwań innej, lepszej pracy w przyszłości.

Korzyści dla pracodawcy

Wiele zalet ma takie rozwiązanie również dla samego przedsiębiorstwa. Odpowiednio dobrane szkolenia będą mogły zwiększyć efektywność pracowników, a także poszerzą ich kompetencje, dzięki czemu być może w przyszłości firma będzie mogła rozszerzyć swoje usługi. W wielu branżach, ze względu na wprowadzone nowe rozwiązania techniczne czy zmieniające się przepisy, brak rozwoju pracowników będzie oznaczał brak konkurencyjności i spore straty względem innych firm z branży.

Mimo że wiąże się to z kosztami, wyszkolenie pracowników opłaca się bardziej niż zatrudnienie kolejnych osób, które musiałyby wykonywać te same działania. Ciągłe wymiany pracowników na osoby posiadające poszukiwane kompetencje nie będą też budowały przywiązania pracownika do firmy, a co za tym idzie, przy nadarzającej się okazji prędzej podejmie decyzję o odejściu.

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.