6 wskazówek, jak wybrać idealny Kurs rachunkowości
Tagi: kursy rozliczanie rachunkowość szkolenie księgowy kurs podatki szkolenia księgowość     Kategoria: Blog Wpisy ogólne

Obserwacja dzisiejszego rynku pracy nie pozostawia wątpliwości, że ukończenie obranego kierunku i zdobycie dyplomu nie daje stuprocentowej szansy na zdobycie wymarzonej posady. Konkurencja na rynku pracy jest ogromna, pracodawcy mają nieporównywalnie większe wymagania niż kilkanaście lat temu. Zmienia się świat, zmienia się gospodarka, zmieniamy się także my – pracownicy i szukający pracy. Aby utrzymać się na rynku pracy, musimy ciągle stawiać sobie nowe cele, zdobywać nowe umiejętności, aktualizować swoją wiedzę i ją poszerzać. Im wcześniej uświadomimy sobie tę konieczność – tym lepiej (dla nas).

Na rynku szkoleniowym istnieje aktualnie całe spektrum firm, placówek, biur rachunkowych, stowarzyszeń, które organizują rozmaite kursy rachunkowości, księgowości, kadr i płac. Wachlarz ofert jest bardzo szeroki – od jednodniowych zajęć po półroczne kursy. Sprawę ponadto komplikuje fakt, że większość oferują bardzo zbliżone wartości: “najlepsi wykładowcy”, “indywidualne podejście”, “doświadczenie, niska cena”. Zatem osoba, która szuka odpowiedniego kursu, staje przed bardzo trudnym wyborem: którą ofertę wybrać? Czym kierować się podczas wyboru? Ilością godzin, ceną, doświadczeniem trenera, certyfikatami ,opiniami na forach? Na co więc zwrócić uwagę, by dokonać dobrego wyboru? Jest kilka czynników, o których warto pomyśleć, zanim zainwestujesz swój czas, pieniądze i zaangażowanie. Kto – co – jak – gdzie – kiedy – ile

KTO – najważniejsze pytanie o Trenera i firmę. Czy trener jest praktykiem biznesu? Jakie są jego kompetencje, wykształcenie, doświadczenie zawodowe? Czy zna przedstawiany temat w praktyce? Jakie ma referencje? Podobne pytania dotyczą firmy – czy firma udostępnia referencje, opinie o szkoleniach ? Kto był jej klientem? Od kiedy firma działa na rynku? Na jakiej podstawie prawnej wydaje zaświadczenia i certyfikaty? Jakie ma doświadczenie w prowadzeniu kursów rachunkowości? Jaką posiada kadrę trenerską?

Jak powiedziała założycielka naszej firmy – p. Maria Chochorek – w księgowości markę tworzą ludzie. To od osoby wykładowcy i jego charyzmy zależy sukces szkolenia. Nie miejmy złudzeń – ani materiały szkoleniowe, ani prezentacje, ani dobrze wyposażona sala szkoleniowa – wszystko to na nic, jeśli wykładowca nie jest specjalistą. Uściślijmy: praktykiem-specjalistą, tzn. pracuje w księgowości, posiada certyfikat księgowy i jest uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Publikacje – nawet liczone w setkach, cechy osobowości, wystąpienia nie mogą przesłonić doświadczenia. Jeżeli zależy Ci na tym, aby pracować w księgowości czy samodzielnie rozliczać swoją firmę, musisz posiadać umiejętności. Wykształcenie ich powinno być celem kursu. Tylko ktoś, kto faktycznie się tym zajmuje, może wskazać Ci najważniejsze (z punktu widzenia praktyki) rozwiązania, przygotować Cię na konkretne sytuacje. Nie można tego zrobić w jeden dzień – potrzeba ćwiczeń. Stąd wybierając kursy, należy szukać takich, które dają realne korzyści (gdzie w formie warsztatów wykonuje się ćwiczenia, wypełnia dokumenty, obsługuje programy).

CO – czyli program szkolenia, efekty które chcesz osiągnąć i zaświadczenia. Czego chcesz się nauczyć na kursie? Czy chcesz pogłębić swoją wiedzę i szukasz szkolenia specjalistycznego? Czy dopiero zaczynasz przygodę z rachunkowością i szukasz szkolenia ogólnego, które wprowadzi Cię w temat? Co chcesz umieć po szkoleniu, jakie są Twoje oczekiwania? Elementem, który pomaga podjąć decyzje na “tak” lub “nie” jest program szkolenia. Analizując program szkoleniowy, weź pod uwagę, jakie korzyści odniesiesz dzięki danym zajęciom. Sprawdź czy program jest szczegółowy, porównaj kilka różnych kursów i ocenić je pod kątem tego, czego chcesz się nauczyć. Zakres tematyczny kurs powinien być zbieżny z twoimi oczekiwaniami.  Zaświadczenia – czyli czy “papier jest ważny” Potwierdzenie odbycia kursu to – w gruncie rzeczy – tylko potwierdzenie obecności na zajęciach, nie zaś poświadczenie (gwarancja), że posiadasz konkretne umiejętności. Decydując się na udział w kursie, warto szukać takiego, z którym liczą się potencjalni pracodawcy. Zamiast zwykłego (nawet pięknie wydrukowanego) dyplomu, warto więc zainwestować w kurs, który da nam zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz certyfikat zawodu (np. według klasyfikacji MPiPS) – aby go otrzymać trzeba bowiem zdać egzamin. 

JAK – czyli jaką metodę trener wykorzysta, żeby przekazać swoją wiedzę. Czy kurs ma formę warsztatów, czy wykładów? Wykłady są ważne w pierwszym etapie szkolenia, jednak to podczas warsztatów wykształca się u uczestników konkretne umiejętności rozliczania, analizuje przykłady, rozwiązuje case’y, szuka rozwiązań realnych problemów, z jakimi borykają się polskie firmy. Szkolenie powinno być miejscem, gdzie uczysz się biznesowego myślenia. Księgowość to nie tylko przepisywanie faktur, rozliczanie i odtwórcze rejestrowanie, administrowanie dokumentami księgowymi. Księgowość to raczej umiejętne zarządzanie finansami, to poszukiwanie informacji, to wreszcie faktyczne kierowanie przedsiębiorstwami.

GDZIE –czyli czy sala szkoleniowa znajduje się w dogodnej lokalizacji ?Czy jest dostępny parking ?Czy sala jest dostosowana do ilości osób?Czy w sali jest klimatyzacja?

KIEDY – czyli termin szkolenia. Czy jest dla Ciebie odpowiedni? W jakich godzinach jest prowadzony kurs? Czy jest możliwość odrobienie nieobecności? Czy przewidziano przerwy?

ILE – czyli cena. Często cena przesądza o naszym wyborze szkolenia. Pamiętaj jednak, co ją determinuje – krótki kurs będzie najtańszy. Podobnie szkolenie, które nie uwzględnia praktycznych warsztatów, np. takich, podczas których uczy się obsługi programów księgowych. Warto również pamiętać o wykładowcy – najlepsi trenerzy są osobami, których czas – dosłownie – jest cenny. Specjalistom płaci się więcej i trzeba to powiedzieć wprost. Tu można by również zwrócić uwagę na kwestie logistyczne. Na koniec kilka słów o materiałach dydaktycznych. W przypadku kursów rachunkowych oraz kadr i płac ich ilość jest ogromna. Sama dokumentacja księgowa czy personalna to setki stron, ustawy, prezentacje, ćwiczenia. Niestety, zdarza się, że w cenę kursu nie wlicza się materiałów. Uczestnicy sami muszą je kserować, co w efekcie teoretycznie obniża koszt szkolenia, ale praktycznie – niesłychanie go zwiększa.

Misją naszej firmy jest edukacja finansowa, kształcenie przedsiębiorczości, tworzenie narzędzi, których nie daje polska szkoła, a dzięki którym Polacy staliby się ludźmi sukcesu i wielkiego biznesu. Dlatego też chcemy uczyć, jak zarządzać finansami, jak o nich myśleć, jak je zdobyć i nimi gospodarować.

p.s. Jeśli chcesz zdobyć konkretne umiejętności w zakresie rachunkowości zapraszamy na nasze kursy

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.