Rozliczenie kosztów samochodów osobowych w 2019 r. – 20%, 75%, 100%
Tagi: aktualizacja przepisów biznes rozliczanie rachunkowość księgowy podatek podatki szkolenia księgowość tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się zasady rozliczania kosztów związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi w działalności gospodarczej. Przygotowaliśmy dla Was przykłady, w jakich okolicznościach należy stosować poszczególne procenty (20%, 75% i 100%) i wskazówkę, jak w praktyce ustalić sposób rozliczania kosztów w praktyce.

  1. Samochody osobowe stanowiące prywatną własność przedsiębiorcy (osoby fizycznej) nie wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Dotychczas (czyli do końca 2018 r.)  na podstawie prowadzonej tzw. kilometrówki można było rozliczyć koszt samochodu osobowego będącego własnością podatnika, gdy samochód nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Od 1 stycznia 2019 r. kilometrówka została zlikwidowana. Dodano natomiast art. 23 ust. 1 pkt 46 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), z którego wynika, że w przypadku gdy samochód osobowy będący własnością podatnika, nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych a jest wykorzystywany zarówno w działalności gospodarczej, jak również do celów prywatnych, podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych tylko 20% wydatków związanych z jego używaniem. Dotyczy to także opłat na ubezpieczenie i wszystkich kosztów związanych z eksploatacją. Podatnicy mogą odliczyć tylko 50% VAT naliczonego, więc do limitu 20% wchodzi kwota netto poniesionych wydatków plus 50% VAT naliczonego, który nie został odliczony w rozliczeniu VAT.

PRZYKŁAD:

Podatnik wykorzystuje w działalności gospodarczej samochód osobowy stanowiący jego własność. Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W styczniu 2019 r. podatnik kupił paliwo za  kwotę  492,00 zł. (400,00 zł netto + 92,00 zł VAT). Zgodnie z ustawą VAT podatnik może od tego zakupu odliczyć tylko 50% VAT, czyli 46,00 zł. Do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wydatek na paliwo w limicie 20%.  Podstawa limitu obejmie całą kwotę netto oraz 50% nieodliczonego VAT i wynosi 446,00 zł (400,00 zł +46,00 zł). Do kosztów uzyskania przychodów zostanie zaliczona tylko kwota  89,20 zł ( 446,00 x 20% ).

  1. Samochody osobowe wprowadzone do ewidencji środków trwałych lub używane na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

W przypadku gdy samochód osobowy jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów całość wydatków związanych z jego używaniem. Warunkiem rozliczenia 100% poniesionych kosztów jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu na potrzeby VAT i złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji VAT – 26.

PRZYKŁAD:

Podatnik wykorzystuje w działalności samochód osobowy stanowiący środek trwały. Złożył dla tego samochodu informację VAT-26 i prowadzi dla niego ewidencję przebiegu pojazdu, aby móc odliczać 100% VAT. W styczniu 2019 r. podatnik kupił do tego konkretnego samochodu paliwo, za kwotę  492,00 zł (400,00 zł netto + 92,00 zł VAT). Całą kwotę VAT w wysokości 92,00 zł  podatnik odliczy w deklaracji VAT-7 za styczeń 2019 r. Do kosztów zaliczy 400,00 zł, czyli całą kwotę netto wykazaną na fakturze zakupu.

  1. B. W przypadku gdy samochód osobowy będący środkiem trwałym lub używany na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy czy innej umowy o podobnym charakterze jest wykorzystywany zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, podatnik rozliczy koszty związane z jego używaniem w wysokości 75% kosztów, zgodnie z 23 ust. 1 pkt 46a updof  lub art.16 pkt 51 updop który to artykuł wprost mówi że  nie stanowi kosztów uzyskania 25% poniesionych wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej – jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika; Z uwagi na to, że od samochodów osobowych podatnicy mogą odliczyć tylko 50% VAT naliczonego, limitowi 75% podlega kwota netto poniesionych wydatków plus 50% VAT naliczonego, który nie zostanie odliczony w ramach rozliczeń VAT.

PRZYKŁAD:

Podatnik wykorzystuje w działalności samochód osobowy stanowiący środek trwały. Podatnik nie złożył dla tego samochodu informacji VAT-26 i nie prowadzi ewidencji przebiegu tego pojazdu. W styczniu 2019 r. kupił paliwo za kwotę 492,00 zł (400,00 zł netto + 92,00 zł VAT). Podatnik ma prawo od tego zakupu odliczyć tylko 50% VAT, czyli 46,00 zł. Do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wydatek na paliwo w wysokości 75%. Limit ten obejmie całą kwotę netto oraz 50% nieodliczonego VAT. Podatnik zaliczy do kosztów podatkowych kwotę 334,50 zł, co wynika z następującego wyliczenia:(400 zł + 46 zł) =  446,00zł   x 75% = 334,50 zł.

Autor: Maria Chochorek. Ekspert z dziedziny rachunkowości, wieloletni Główny Księgowy, Dyrektor Finansowy Tax Consilium Sp. z o.o. oraz trener.

 

 

 

 

 

 

 

 

PS Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rachunkowości – zapraszam Cię serdecznie na  nasze kursy, wybierz szkolenie i zapisz się już dziś:)

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.