Małopolskie Usługi Rozwojowe 2019 – lepsza jakość niż „jakoś”!
Tagi: bur mbon dofinansowania aktualizacja przepisów wydarzenia biznes kursy kurs dofinansowanie wiedza nauka tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Za nami kolejna konferencja z serii Usługi Rozwojowe 2018, w której wzięliśmy udział. Spotkanie z przedsiębiorcami świadczącymi usługi rozwojowe i doradcze zostało zorganizowane przez Polską Izbę Firm Szkoleniowych 28.11.2018 r.
w Krakowie. Rozmawialiśmy na nim o jakości usług rozwojowych, systemach ich dofinansowania oraz zmianach, jakie w 2019 r. zostaną wdrożone w Bazie Usług Rozwojowych. Z tej relacji dowiecie się, co Was (i nas) czeka już niebawem!

 

Pierwsza część spotkania poświęcona była jakości w sektorze rozwojowym. Okazuje się bowiem, że w Polsce szkolenia i rozwój pracowników finansują głównie… pracodawcy! Aż 35% źródeł finansowania to właśnie środki przedsiębiorstw, podczas gdy środki od instytucji publicznych stanowią zaledwie 14%, środki z Unii Europejskiej 9%, a KFS – jedynie 5%. W tej części spotkania dr Barbara Worek z Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentowała również wyniki badań dotyczących sektora szkoleniowego, które zostały oparte na wywiadach prowadzonych w ponad 1000 instytucjach i firmach świadczących usługi rozwojowe osobom dorosłym (82% badanych stanowiły podmioty prywatne, 11% – publiczne, a 7% organizacje pozarządowe). Ocenie poddano kompetencje kadry kierowniczej sektora szkoleniowo-rozwojowego, wydatki na rozwój kadry merytorycznej,  tematykę usług rozwojowych i źródła finansowania usług rozwojowych.

 

Nowości w BUR 2019!

Druga część spotkania była prowadzona przez przedstawicieli PARP-u i dotyczyła roli PARP-u jako administratora systemu BUR (w którym też możecie nas znaleźć). Spieszymy Wam donieść, iż w pierwszej połowie przyszłego roku system ten całkowicie zmieni swoje oblicze. Proponowane przez użytkowników systemu (także przez PARP)  zmiany to głównie poprawa funkcjonalności serwisu, udoskonalenie wyszukiwarki  usług rozwojowych, zwiększenie atrakcyjności Karty Podmiotu i Karty Usługi, modyfikacja mechanizmów filtrowania oraz sortowania na profilu Podmiotu, poszerzenie systemu ocen o moduł jakościowy (upublicznienie komentarzy).  Cieszymy się, iż  takie zmiany są brane pod uwagę, aby zarówno firmy świadczące usługi w BUR, jak i osoby wykorzystujące bony rozwojowe mogły płynnie z niego korzystać i być usatysfakcjonowane całością obsługi.  88% podstawy wpisu do Bazy Usług Rozwojowych stanowią certyfikaty, pozostałe 12% – przepisy prawa. 

Pozytywnym zjawiskiem w sektorze usług szkoleniowych jest coraz większe przywiązywanie uwagi do jakości proponowanych szkoleń i usług doradczych przez obie strony – zarówno przez usługodawców, jak i usługobiorców. Coraz więcej osób korzystających z usług szkoleniowych ma świadomość, że lepiej wybrać jakość niż „jakoś”. Coraz mniej osób wskazuje jako kryterium tego wyboru wyłącznie cenę, ponieważ podejmując decyzję, jaki kurs wybrać, biorą pod uwagę również inne np.:  dostosowanie danego szkolenia do swoich potrzeb, obowiązujące w danej firmie szkoleniowej procedury i standardy, inwestycje w rozwój firmy oraz rozwój trenerów czy też wsparcie po szkoleniu. To świetny trend – pokazuje bowiem, że polski rynek rozwojowy dojrzewa i ewoluuje (co z dumą możemy potwierdzić!).

Więcej zdjęć z konferencji możecie znaleźć pod tym linkiem (patrzcie uważnie, a na pewno nas tam odnajdziecie!).

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.