Podatek VAT 2019 – co warto wiedzieć?
Tagi: VAT aktualizacja przepisów biznes kursy przychody mała firma kurs podatek podatki księgowość     Kategoria: Wpisy ogólne

5 lipca 2018 r. obchodziliśmy urodziny podatku VAT! Tak, to nie pomyłka – tego dnia minęło dokładnie 25 lat odkąd podatek od towarów i usług w Polsce został wprowadzony. Teoretycznie więc znamy go świetnie i nic powinno nas w nim zaskoczyć. Teoretycznie. Rok 2019 przyniesienie bowiem spore zmiany legislacyjne. Jakie?

Przede wszystkim możliwe jest, że od 2019 stawki VAT nie będziemy ustalać na podstawie PKWiU, lecz w oparciu o CN (Nomenklaturę scaloną). Co ważne, dla  usług jest planowane pozostawienie PKWiU 2015 dla towarów CN. Zmianom ulegnie również opodatkowanie bonów. Co to właściwie oznacza i jakie będzie miało skutki?

Aby to wyjaśnić, warto zacząć od tego, że podatek VAT stanowi najważniejsze źródło dochodów budżetowych. W związku z tym jest niestety narażony na największą przestępczość podatkową… Aby przeciwdziałać temu procederowi ustawodawca podejmuje rozmaite rozwiązania, np. wprowadzenie odwrotnego obciążenia (reverse charge) i wiele innych, które mają uszczelnić system podatkowy.

 

Stawka stawce nierówna!

Przypomnijmy, że obecnie mamy w Polsce kilka rodzajów stawek VAT. Są to:

  1. Stawka 23%, czyli podstawowa stawka podatku VAT.
  1. Stawka 8% stosowana w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3. do ustawy o VAT oraz na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy. Dotyczy remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, a także artykułów spożywczych np. roślin, owoców i innych art. spożywczych wymienionych w zał. 3.
  1. Stawka 5% stosowana w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 10. do ustawy o VAT, która obejmuje podstawowe towary żywnościowe np. chleb, produkty zbożowe, nabiał, przetwory mięsne oraz grzyby, jagody, orzechy włoskie i laskowe, a także książki oraz czasopisma specjalistyczne.
  1. Stawka 4% stosowana na podstawie art. 114 ustawy o VAT, dotyczy podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą, polega na rozliczeniu usług w formie ryczałtu.
  1. Stawka 0% obejmuje m.in. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz eksport towarów, jednak aby ją zastosować, muszą zostać spełnione określone warunki (tzn. konieczne jest posiadanie potrzebnych w tym zakresie dokumentów –  42 ustawy).  Tę stawkę stosuje się również  do towarów zgodnie z zał. nr 8 do ustawy.
  1. ZW obejmuje zwolnienie z VAT. Jednak w sytuacji korzystania ze zwolnienia nie istnieje prawo do odliczenia VAT naliczonego. Zwolnienie można stosować na podstawie art.43 ustawy, zał. 7 oraz zał. 12 do ustawy ( art. 113 ust.1 i 9 ).
  1. Odwrotne obciążenie (reverse charge), stosowane w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 11 oraz usług wymienionych w załączniku 14 do ustawy o VAT.

 

Co się zmieni?

Przed rozpoczęciem 2019 roku należy zwrócić uwagę, czy stawki na poszczególne towary i usługi nie ulegną zmianie. Następnie warto przyjrzeć się zmianom dot. wydawanym bonom.

Trzeba bowiem wiedzieć, że ustawa o podatku od towarów i usług stanowi część wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT) w Unii Europejskiej. System oparty jest na  dyrektywie 2006/112/WE. Dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, dlatego Polska obowiązana jest wprowadzić wskazane przepisy określające skutki VAT w zakresie przekazywania bonów na towary lub usługi. Przepisy te będą obowiązujące od dnia 1 stycznia 2019 r. Obecnie bony towarowe nie stanowią towarów ani usług w rozumieniu ustawy o podatku VAT, a więc ich sprzedaż lub nieodpłatne  przekazywanie nie  podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. A jak będzie od nowego roku?

Założenie:

Pojawią się dwa rodzaje bonów:

  1. bony jednego przeznaczenia (np. salon kosmetyczny wydający bony o konkretnej wartości do realizacji w konkretnym miejscu).
  2. bony różnego przeznaczenia (np. do wykorzystania w sieci sklepów – bony Sodexo).

Od 1 stycznia 2019 r. sprzedaż bonu jednego przeznaczenia ma być traktowana jako świadczenie usług opodatkowane podatkiem VAT według stawki 8% natomiast bon różnego przeznaczenia nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem  VAT.

 

Zrób krok do przodu!

Przygotowując się do wejścia w 2019 r.. należy więc zwrócić baczną uwagę na to, które przepisy podatkowe będą się zmieniać i jak wpłyną na prowadzoną przez Was działalność. A jeśli chcecie to zrobić dobrze (i dodatkowo jesteście ciekawi, jak naprawdę działa materialne prawo podatkowe w praktyce), zapraszamy Was na ostatnią w tym roku edycję Certyfikowanego Kursu Specjalisty ds. Podatkowych: PIT, CIT, VAT, PCC. Zajęcia rozpoczynamy już 30 września 2018 r.!

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.