Czy kadry i płace są trudne?
Tagi: kursy płace szkolenie kadry kurs prawo pracy szkolenia nauka tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Często pytacie nas o to, czy kadry i płace są trudne albo czy (jeśli nie macie doświadczenia) poradzicie sobie na kursie kadr i płac od podstaw. Dziś przygotowaliśmy dla Was kompleksowe odpowiedzi. Szczerze, jako praktycy, na podstawie doświadczenia 4000 h zajęć, które przeprowadziliśmy z tego zakresu.

Przekwalifikowanie się czy w ogóle rozpoczęcie pracy w zawodzie specjalisty ds. kadr i płac jest wyzwaniem. Pojawia się strach i pytania: “czy dam radę?”, “czy to na pewno dla mnie?”, “czy warto inwestować czas i pieniądze?”, “czy to dobra decyzja?”. Szczególnie, jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z obszarem finansów czy ekonomii. Praca w kadrach i płacach to praca zarówno z danymi (rozliczanie), jak i literą prawa (przepisy prawa pracy i kodeksu cywilnego, podatku od osób fizycznych i przepisów ZUS), a także… ludźmi (zarządzanie zasobami ludzkimi, prowadzenie rekrutacji, motywacja pracowników). To szeroki obszar, który zwyczajowo dzielimy na tzw. “miękki HR”, jak i “twardy HR”. Bez względu jednak na to, którą ścieżkę wybierzesz, musisz znać legislację i najważniejsze zasady rozliczeń. I to może na początku nauki wydawać Ci się trudne. Oczywiście, musisz przebić się przed branżową terminologię (“składniki wynagrodzenia”, “ekwiwalent”, “podstawa wymiaru” etc.), jednak  największym wyzwaniem jest po prostu zrozumienie mechanizmu rozliczania listy płac. Spokojnie, poradzisz sobie – nawet jeśli nie masz doświadczenia. 


Ale na pewno?

Tak, na pewno dasz radę, jeśli wybierzesz dobrą metodę nauki. Oczywiście, samodzielna nauka (np. online) jest trudniejsza i w gruncie rzeczy bardziej czasochłonna. Dodatkowo jeśli sam szukasz książek z zakresu rozliczeń – bądź uważny. Niestety, nasze prawo bardzo szybko się zmienia i część publikacji (czasami nawet tuż po wejściu na rynek) traci na aktualności. Dobrym rozwiązaniem jest kurs kadr i płac od podstaw, ale taki, który prowadzą praktycy, czyli osoby pracujące w obszarze kadr i płac. Sami prowadzimy takie kursy i możemy Cię zapewnić, że na dobrych zajęciach OD PODSTAW zawsze będzie zrobione SOLIDNE wprowadzenie (sami tak robimy). Solidne, czyli takie, podczas którego omawiane są nawet pozornie najprostsze pojęcia, przepisy (czasem słowo po słowie) i zasady – krok po kroku. Kurs kadr i płac nie powinien być jednak wykładem! Najważniejsze są ćwiczenia, zadania i case study. Takie, aby pokazać Ci, jak w praktyce wygląda praca w obszarze kadr i płac. Oczywiście, podczas zajęć będziesz się mylić. To normalne, że czasami źle wyliczysz jakiś składnik czy będziesz miał pytania. Dlatego trener musi być do Twojej dyspozycji – musi podchodzić, sprawdzać i wyjaśniać raz jeszcze, jeśli tego potrzebujesz (nasi trenerzy tak robią). Kurs powinieneś skończyć z konkretnymi umiejętnościami, dlatego miej odwagę pytać i dyskutować. Nie ograniczaj się też tylko do tego, co przerabiasz na zajęciach – ćwicz również w domu. Jasne, nie chodzi  o to, abyś przerabiał część materiału samodzielnie. Mamy na myśli praktykę – to dzięki kolejnym ćwiczeniom wypracujesz sobie dobre nawyki i utrwalasz wiadomości. Nie bój się prosić firmy szkoleniowe o dodatkowe zadania. Nasi trenerzy przygotowali całą ścieżkę e-learningową (po zajęciach otrzymuje się e-mialowo dodatkowe zadania i podsumowania materiału, które są check-listą: “co już wiem?”, “nad czym muszę popracować?”). Wszystko po to, aby zdobycie nowego zawodu było dla Ciebie możliwe łatwe i przyjemne.

Czy kurs od podstaw jest kursem od podstaw?

To nie pytanie retoryczne (choć takie się wydaje). Doświadczenie pokazuje, że zawsze na kursach od podstaw pojawiają się osoby, które mają już pewną wiedzą, skończyły kierunkowe studia albo po prostu pracują w tym obszarze. Ta prawda dotyczy nie tylko szkoleń z zakresu kadr i płac, ale także MS Excel, prawa jazdy, kursów językowych i… właściwie każdych innych. Ale bądź spokojny. Kurs od podstaw powinien być na poziomie podstawowym (nawet jeśli kilku uczestników ma już pewne doświadczenia). Jego oferta jest wiążąca zarówno dla Ciebie, jak i dla firmy szkoleniowej. Z drugiej strony zwróć uwagę, że nawet jeśli trafiasz do grupy, którą tworzą osoby doświadczone, zyskujesz. Po pierwsze – poznajesz ich doświadczenie, po drugie – one nie bez powodu wybrały właśnie takie zajęcia. Najczęściej bowiem – albo mają wiedzę z zakresu prawa pracy, ale zupełnie nie wiedzą, jak naliczać wynagrodzenia (albo odwrotnie). Często też pracują w księgowości (więc siłą rzeczy obszar finansów jest im znany), ale nigdy nie rozliczały pracowników (a właśnie takie obowiązki mają przejąć w pracy). Ich wybór naprawdę nie był przypadkowy. Chcą po prostu, raz jeszcze, ale od podstaw usystematyzować swoją wiedzę i nauczysz się praktyki. Trenerzy wiedzą, jak organizować pracę nawet urozmaiconej grupy i są na to przygotowani. Praktyka pokazuje również, że poziom uczestników po pierwszych czy drugich zajęciach naprawdę się wyrównuje.

Na co mam się przygotować?

Jeśli rozważasz przekwalifikowanie się albo przygotowanie do pracy w obszarze kadr i płac (i wybierasz kurs), przygotuj się na… naprawdę intensywny czas. Kadry i Płace to szeroka dziedzina, która wymaga od Ciebie interdysyplinarnego przygotowania i dużo motywacji. Czekają Cię bowiem ćwiczenia rozliczeniowe, szukanie prawniczych interpretacji, wypełnianie dokumentów, biznesowe symulacje i poszerzanie umiejętności miękkich. Przed Tobą otwiera się fascynująca droga. Jasne, na początku może być trudniej, ale nie bój się. Za rok będziesz się uśmiechał, gdy przypomnisz sobie swoje obawy. Słowo!

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.