Praca w kadrach – na czym polega?
Tagi: biznes rozliczanie szkolenie kadry prawo pracy szkolenia tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Kadrowa to taki firmowy kapelan – można do niej przyjść po poradę, pomoc lub z pretensjami, jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej sytuacji zawodowej. Czym faktycznie więc zajmuje się dział kadr i płac w firmie (i jakie obowiązki będziesz wykonywać jako kadrowa)? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!


Działy kadrowo-płacowe firm (które posiadają wszystkie duże przedsiębiorstwa) odpowiadają za pełny nadzór nad relacją pracownik – pracownik. To do ich obowiązków należy prowadzenie dokumentacji zatrudnienia, umów, sporządzanie list płac, przestrzeganie przepisów BHP, a także motywacja i rekrutacja pracowników. To, jak praca rozłożona jest w samym dziale zależy od struktury organizacji. Dlatego też nie będziemy mówić o konkretnych stanowiskach, ale właśnie o dziale w ogóle. Nie będziemy też robić rozróżnienia na część kadrową i płacową. Przyznajmy szczerze: sztywny podział na „kadry” i „płace” w praktyce nie istnieje. Naprawdę – każda osoba, która pracuje w obszarze human resources – musi posiadać wiedzę z zakresu rozliczeń i każda osoba, która pracuje w obszarze wynagrodzeń – bezbłędnie musi znać prawo pracy. Czym zatem zajmuje się pracownik działu kadr i płac?

Tradycyjne kadry i płace

Przede wszystkim będzie prowadził dokumentację pracowniczą, czyli tzw. akta osobowe. Pamiętaj, że firma ma obowiązek archiwizować je nie tylko w trakcie zatrudnienia, ale także wiele lat po zakończeniu współpracy. Często opieka nad nimi jest pierwszym zadaniem powierzanym specjalistom, którzy dołączają dopiero do zespołu. Taka dokumentacja obejmuje zarówno umowy, jak i wszelkie wnioski, badania, sprawozdania, zwolnienia, deklaracje, informacje o odbytych szkoleniach, zarobkach, naganach, wypowiedzeniach i wiele, wiele innych. Specjalista ds. kadr i płac nie jest jednak archiwistą. Jednym z jego głównych obowiązków jest bowiem tzw. rozliczanie czasu pracy i rozliczanie wynagrodzenia (sporządzanie tzw. list płac). To kadrowy czuwa nad ewidencją czasu pracy (czyli dokumentami zawierającymi informację o ilości przepracowanych godzin), która jest natomiast najważniejszym dokumentem, na podstawie którego następuje rozliczenie wynagrodzenia. A jeśli już o wynagrodzeniach mowa – to właśnie pracownicy działów kadr i płac odpowiadają za prowadzenie rozrachunków z ZUS czy Urzędem Skarbowym (to oni przygotowują wyliczenia i przekazują je działom księgowym). Prowadzą również dialog z Państwową Inspekcją Pracy. To oni też mają również kontakt z pracownikami firmy w zakresie udzielania urlopów (wszyscy wiemy, że to najważniejsza część każdej pracy ?), wypowiedzeń, czuwania nad terminowością badań lekarskich i innych. Coraz częściej jednak działy HR odpowiadają jednak także za właściwie zarządzanie zasobami ludzkimi.

 

Nowoczesny HR!

Zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli HR (human resources) to nic innego, jak czuwanie nad odpowiednim przepływem, późniejszą adaptacją i rozwojem pracowników. Obejmuje więc zarówno procesy rekrutacji, selekcji, ale i motywacji i szkolenia pracowników. Wybór odpowiednich form premii czy benefitów, budowanie odpowiedniego systemu motywacji i rozwoju dla pracowników, podobnie jak ich kontrola oraz ocena zyskuje coraz to większe znaczenie. Obecnie kadrowi to nie tylko osoby,  które czuwają nad „teczkami” pracowników, ale dbają o relacje w firmie, budują pozytywny wizerunek pracodawcy (w myśl employer brandingu), a także tworzą środowisko, w którym pracownicy… po prostu chcą pracować jak najefektywniej.  Jak wiesz, obecnie rynek pracy wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze 5-10 lat temu. Pojawiają się nowe zawody, nowe formy świadczenia pracy (np. praca zdalna), nowe rozwiązania biznesowe, nowe modele i nowe generacje. Tym samym zmieniają się także obowiązki pracowników działów kadrowo-płacowych w ogóle. To, co jest jednak niezmienne, to fakt, że praca w tym obszarze jest fascynująca (i nie ma nic wspólnego z nudą!).

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.