Praca w księgowości – co warto wiedzieć?
Tagi: biznes kursy rozliczanie rachunkowość księgowy kurs księgowość nauka tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Przygotowując się do pracy w zawodzie księgowego, pewnie spotkałeś się z wieloma obiegowymi mitami. Dzisiaj obalamy 3 z nich oraz podpowiadamy, jak powinieneś się przygotować, aby z sukcesem wejść na rynek pracy.

MIT 1.
Mit 1. Księgowi to dinozaury

Przyjęło się uznawać, że przeciętny księgowy jest w średnim wieku, nosi wąs, za duży garnitur i teczkę. Dodatkowo jest małomówny i bliżej mu do współczesnego nerda czy geeka niż biznesmena. Z całą stanowczością mówimy: to nieprawda. Współcześnie księgowy to doradca przedsiębiorcy, osoba, która nie tylko czuwa nad poprawnością rozrachunków, ale także doradza, kieruje, pomaga i zarządza, cały czas szukając nowych rozwiązań biznesowych. To osoba, która jak nikt inny w firmie czuwa nad zmianami legislacyjnymi, obsługuje arkusz kalkulacyjny i korzysta z najnowszych nowinek technologicznych oraz oprogramowania. Jeśli więc wiążesz swoją karierę z rachunkowością – przygotuj się poprzez zdobywanie wiedzy nie tylko z zakresu księgowości i finansów, ale również prawa podatkowego, ekonomii czy zarządzania. Naucz się obsługi programów finansowo-księgowych, popracuj nad znajomością języka obcego oraz prowadzenia negocjacji (tak, tak – to nie przypadek – księgowi prowadzą rozrachunki międzynarodowe, często spotykają się z zarządem, przez co muszą posiadać szerokie kompetencje miękkie).

MIT 2.
Mit 2. Księgowość jest nudna
Ta opinia jest mniej więcej tak prawdziwa jak to, że każdy student UJ potrafi “wykuć na pamięć” chiński słownik, jeśli będzie obowiązywał do kolokwium. Księgowość nie jest nudna. Faktycznie, bywa powtarzalna (szczególnie w zakresie wykonywanych księgowań), ale i fascynująca. To też bardzo szeroka dziedzina – inaczej wygląda praca głównego księgowego, inaczej praca specjalisty ds. sprawozdawczości finansowej czy pracownika biura rachunkowego. Inne obowiązki ma też samodzielny księgowy w małej firmie (w której najpewniej też czuwa nad rozliczeniami kadrowo-płacowymi, inwentaryzacją i procesami zatrudnienia). Niemniej jednak na każdym księgowym stanowisku konieczne jest poruszanie się w obrębie zmieniającej się legislacji. Czy wiesz, że tylko w 2017 r.  w Polsce weszło w życie 27,1 tys. stron nowych przepisów? Jako księgowy powinieneś je znać (a więc mieć czas na zapoznanie się z nimi). Fakt, że ilość przepisów jest ogromna, to jedno. Drugą kwestią jest to, że są one dość skomplikowane, a pojawiające się interpretacje często… po prostu się wykluczają. Jako księgowy musisz odnajdywać się w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Musisz mieć także odwagę podejmować trudne decyzje i myśleć nieszablonowo. Musisz też być gotowy podnosić swoje kwalifikacje. Konferencje, szkolenia, szukanie publikacji, codzienna lektura branżowych portali – to właśnie księgowa rzeczywistość.

MIT 3.
Mit 3. W piekle uczą pełnej księgowości (w dodatku po niemiecku!)
Mówi się, że księgowość jest tak trudna, że z pewnością uczą jej w ostatnim kręgu piekła (gdzie oczywiście wykładowym językiem jest język niemiecki). Oczywiście, dementujemy tę informację! 😉 Rachunkowość jest specyficzną dziedziną wiedzy i wymaga przyjęcia specjalnej terminologii oraz wpojenia zasad. Jednak… która dziedzina tego nie wymaga? Każda! Jeśli jesteś zdeterminowany, masz zdolności analityczne i nie boisz się pracy na danych liczbowych, z pewnością dasz sobie radę. A my będziemy za Ciebie trzymać kciuki!

PS Jeśli planujesz rozpocząć pracę w księgowości lub po prostu chciałbyś przekonać się, czy to dla Ciebie – weź udział w Certyfikowanym Kursie Rachunkowości od podstaw (kod zawodu 331301). Najbliższą edycję rozpoczynamy 04.08.2018 r. (a miejsca szybko się zapełniają!).

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.