Księgowi przyszłości 2018 – relacja z konferencji
Tagi: aktualizacja przepisów wydarzenia biznes księgowy kadry księgowość tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

14 czerwca 2018r. w Warszawie odbyła się konferencja “Księgowi Przyszłości. W erze zmian”.  Jak co roku w niej uczestniczyliśmy i już spieszymy, aby zdać Wam szczegółową relację!  
Konferencja to nie tylko branżowe spotkanie, ale również ogłoszenie zwycięzców 3. edycji konkursu “Księgowi Przyszłości”. Wzorem lat poprzednich jego organizatorami była firma Soneta Sp. z o.o. (producent oprogramowania do zarządzania i księgowości — enova365), Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz partnerzy: Business Centre Club i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Oczywiście, patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowało Ministerstwo Finansów, a patronat medialny liczne wydawnictwa i portale związana z rachunkowością.

konf1

W tym roku miejscem spotkania środowiska księgowego zostało wybrane prestiżowe Centrum Olimpijskie w Warszawie. Zastanawiasz się pewnie, co łączy sportowe centrum z księgowością?  

Po pierwsze – duch sportu (dążenia do osiągnięcia celu). Jest potrzebny w jednym i drugim przypadku. Po drugie jeżeli spojrzymy na konkurs, to była to praca zespołowa. I tu także jest odniesienie do sportowców i księgowych – co na wstępie podkreśliła prof. dr hab. Aldona Kamela – Sowińska.

Konferencję obejmowały prelekcje i wykłady dot. najważniejszy zmian, jakie dokonują się w naszej branży i w rachunkowości (o czym mówiła m.in. Joanna Dadacz (Dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansów w Ministerstwie Finansów).
Na początku konferencji otrzymaliśmy dawkę informacji wprowadzających (nasz zawód został porównany mi.in. do zawodu chirurga – oczywiście, z zaznaczeniem, że dokonujemy mniej krwawych operacji w innej technologii, jednak w jednym i drugim przypadku posługujemy się podobnymi narzędziami).  

10 przykazań księgowego

Następnie przyszedł czas na 10 przykazań księgowego. Przedstawiamy Wam go nijako „z pamięci”, dlatego mogą pojawić się nieznaczne różnice z oryginałem:

konf2

  1. Musisz się uczyć do końca życia.
  2. Musisz być najmądrzejszy.
  3. Nie unikniesz zawodowej odpowiedzialności.
  4. Musisz wziąć na siebie wszelkie szaleństwo, pomysły, koncepcje i wizje swojego szefa.
  5. Uświadamiaj wszystkim, że źródłem problemów w księgowości są wszyscy poza księgowym.
  6. Nie jesteś pępkiem świata, a polska ustawa nie jest najinteligentniejsza.
  7. Nie wpadaj w kompleksy z powodu nieznajomości języków obcych.
  8. Musisz mieć odporność psychiczną za całą firmę.
  9. Jeśli chcesz szybko robić postępy w pracy, pracuj powoli.
  10. Nie zamieniaj jednych kłopotów na drugie.

Kolejna prelekcja dotyczyła przepisu na sukces w księgowości i zmian, jakie zachodzą w całej branży. Mówiliśmy o wyzwaniach, jakie niesie cyfryzacja (częsta praca online, zmiany formy księgowych usług). Wspólnie doszliśmy jednak do wniosku, że zawód księgowego… był, jest i jeszcze długo będzie! Oczywiście, zmiany są nieuniknione. Realia naszej pracy będą ulegały przeobrażeniom, podobnie jak narzędzia, jakimi się posługujemy. Dlatego też księgowy – ponad wszystkimi przymiotami – musi być po prostu elastyczny!

konf3

Bardzo ciekawą była również prelekcja dot. RODO i nowego podejście do systemu zarządzania danymi dra Mirosława Gumularza, podczas której szczegółowo omówiono umowę powierzenia (czyli obecnie jeden z najważniejszych dokumentów zawieranych z biurami rachunkowymi). Pozostałe wykłady dot. cyfryzacji i sztucznej inteligencji (prelegent: Grzegorz Jurczak), a także nowej ustawy o przeciwdziałaniu terroryzmowi i sposobom na uszczelnianie systemu podatkowego (prelegent: Paweł Jędrzejak).

 

Księgowi debatują!

Po wystąpieniu prelegentów  byliśmy świadkami debaty, którą prowadził red. Głogowski, a w której brali udział m.in. Jadwiga Wojtas (dyrektor ds. rozwoju enova365), Adam Kęsik (członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce), Monika Smulewicz (Dyrektor Zarządzająca outsourcingiem rachunkowości, kadr i płac w Grant Thornton) oraz dr Wojciech Warski (wiceprezes Business Centre Club). W dyskusji brał udział także laureat pierwszej edycji konkursu „KSIĘGOWI PRZYSZŁOŚCI”, który zainteresował swoim wystąpieniem wszystkich obecnych. Sama debata była bardzo ciekawa i dotyczyła wizji przyszłości księgowego. Jej konkluzją mogłoby być stwierdzenie, że księgowy to… firmowy James Bond. Osoba do zadań specjalnych i dobry analityk, który nie ma prawie nic wspólnego ze stereotypem, z jakim jest kojarzony.

konf4

Konferencję zakończyło rozstrzygnięcie konkursu „Księgowy Przyszłości” oraz wręczenie nagród.

konf5

Co ważne, przystąpiło do niej aż 606 trzyosobowych drużyn, czyli… ponad 1800 osób! W tym roku – po raz pierwszy – poszerzono go również o kategorię kadrowo-płacową. Radość z uzyskania 1. miejsca była nie do opisania! Zobaczcie zresztą sami, jak cieszył się jeden z wygranych zespołów:

konf6konf7

Korzystając z okazji, gratulujemy wszystkim laureatom (choć oczywiście najbardziej cieszymy się z nagród otrzymanych przez zespoły z Małopolski, tzn. z Krakowa i Bochni!).

konf8 konf9

Obecnie żadna dobra konferencja nie może obyć się bez… selfi. Zobaczcie zatem, jak zrobiła je nasza Wysłanniczka – p. Maria Chochorek!

konf10

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.