KURS KADRY I PŁACE – JAK WYBRAĆ?
Tagi: motywacja networking MS Excel biznes kursy rozliczanie płace kadry kurs umowa o pracę prawo pracy nauka tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Myślisz o pracy w kadrach i płacach? Świetnie! To branża, która daje świetne perspektywy i  dynamicznie się rozwija. Zanim jednak zaczniesz, musisz się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Od czego zacząć? Jak wybrać kurs kadr i płac? Dziś – na podstawie naszego doświadczenia (i doświadczenia setek naszych klientów), bez ściemy i marketingowych fraz odpowiadamy na Twoje pytania!

Przeprowadziliśmy ponad 3200 h praktycznych zajęć z zakresu kadr i płac (i drugie tyle z zakresu rachunkowości). Doskonale znamy zarówno potrzeby osób, które rozpoczynają kariery w tym obszarze, jak preferencje pracodawców czy branżowe realia. Z całą pewnością możemy Ci więc powiedzieć: do pracy w kadrach i płacach przygotuj się merytorycznie i PRAKTYCZNIE. Twój przyszły pracodawca będzie od Ciebie oczekiwał nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności. W ofertach pracy specjalistów ds. kadr i płac najczęściej pojawiają się wymagania dot. umiejętności rozliczania, umiejętności naliczania wynagrodzeń i składników płacowych, umiejętności sporządzania list płac, znajomości przepisów prawa pracy, rozumienia przepisów dot. ubezpieczeń społecznych i podatku dochodowego od osób fizycznych. Oczywiście, firmom nie chodzi o to, aby znać na pamięć „regułki” i móc je odtwarzać „w nocy o północy” (od tego są działy prawne ?). Najważniejszą umiejętnością w kadrach i płacach jest bowiem to, aby znajomość prawa i przepisów przekuć na praktykę i przykłady pracowników Twojej firmy czy klientów. Rozpoczynając karierę, powinieneś więc nie tylko znać zasady naliczeń, podstawy prawne i bieżące regulacje, ale przede wszystkim mieć umiejętność interpretowania ich i tworzenia indywidualnych rozwiązań. Musisz też wiedzieć, gdzie – w razie pytań – szukać odpowiedzi (a możesz nam wierzyć – będą się pojawiać, nawet po 5 latach ciągłej pracy). Właśnie ze względu na specyfikę pracy, we wszystkich ofertach dla specjalistów ds. kadr i płac – pracodawcy zawierają klauzulę, że oczekują umiejętności analitycznego myślenia, samodzielności czy dobrej organizacji pracy. Bo właśnie o to chodzi – w kadrach i płacach trzeba podejmować decyzje i mierzyć się z rozliczeniowymi wyzwaniami. Dlatego już na samym początku musisz zyskać praktyczne umiejętności, a nie tylko teoretyczne przygotowanie. Obecnie rynek oferuje naprawdę wiele możliwości. Studia, staże, praktyki, nauka własna, online czy stacjonarne kursy kadry i płace od podstaw. To od Twoich indywidualnych preferencji i możliwości zależy, którą formę powinieneś wybrać. Jeśli zdecydujesz się na kurs stacjonarny, znajdziesz setki różnych ofert. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy zestawienie czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę (i które będą kluczowe dla Twojej dalszej kariery).
1

  • PROWADZĄCY-PRAKTYCY I WARSZTATOWE ZAJĘCIA

Przede wszystkim wybierając kurs kadr i płac, sprawdź, czy jest prowadzony przez praktyków, tj. osoby, które mają zawodowe doświadczenie. To znaczy takie, które nie są etatowymi wykładowcami, ale specjalistami kierującymi działami kadrowo-płacowymi czy prowadzącymi obsługę kadrowo-płacową. Nie chodzi o to, aby na zajęciach pracować na zadaniach i ćwiczeniach spreparowanych „pod kurs” (gdzie wszystko zawsze się idealnie bilansuje, nie ma żadnych dylematów i sprzecznych interpretacji). Trener-praktyk powinien dzielić się z Tobą swoim doświadczeniem, pokazać, jak wygląda obsługa kadrowo-płacowa. Powinien wyjaśnić Ci zasady i przełożyć je na praktykę zawodową. Dlatego też zajęcia nie powinny polegać na „przeskoczeniu” 3 milionów slajdów z PowerPointa (odczytanych przez wykładowcę monotonnym, wykładowym głosem). Lepiej zdecyduj się na kurs, gdzie faktycznie poznasz autentyczne przykłady, sytuacje rozliczeniowe, przeanalizujesz case’y, rozwiążesz zadania i będziesz szukać samodzielnych rozwiązań kadrowo-płacowych. Jasne, wprowadzenie teoretyczne i obszerne materiały, do których możesz wrócić po zajęciach – są ultra ważne. Jednak z nich możesz korzystać w domu. Czas zajęć lepiej wykorzystać maksymalnie – płacisz przecież za poświęcony Ci czas. Dlatego przeglądając oferty, zwróć uwagę na co, jak zajęcia są organizowane (czyli jak wygląda metodyka ich prowadzenia). Bo teoretyczne wprowadzenia jak najbardziej tak, ale potem powinny nastąpić przykłady, przykłady i jeszcze raz przykłady. Bardzo często zgłaszają się do nas absolwenci techników czy studiów (licencjackich, magisterskich, podyplomowych), którzy – mając wiedzę teoretyczną – nie potrafią jej zastosować w praktyce. Naprawdę, w kadrach i płacach liczy się samodzielne działanie i praktyczna umiejętność. To właśnie weryfikuje rynek pracy i tego należy się uczyć na kursie. Zanim jednak dokonasz wyboru, zapytaj firm szkoleniowych o to, jak będą wyglądać zajęcia, kto je będzie prowadził, jak cały kurs ma przebiegać (czy dostaniesz dodatkowe zadania, czy zajęcia nie są skracane, czy prowadzący prowadzą wykłady, czy przygotowują zadania etc.)

2

  • ZAŚWIADCZENIA I CERTYFIKATY

Obecnie pracodawcy bardziej zwracają uwagę na to, ile potrafisz niż to, ile masz dyplomów. Niemniej jednak zawsze warto posiadać poświadczenie o swojej wiedzy czy kwalifikacjach – szczególnie jeśli nie posiadasz kierunkowego przygotowania. Wybierając kurs, sprawdź więc, czy możesz na nim zdać egzamin i uzyskać potwierdzenie swoich umiejętności. Oczywiście, nie jest to najważniejsze, ale może znacznie ułatwić Ci początek (przede wszystkim, jeśli kończysz kurs w znanym w branży miejscu, z którego usług korzystają pracodawcy).
3

  • ODPOWIEDNIA WIELKOŚĆ GRUP

Przyjęło się mówić, że dobre szkolenie odbywa się w małej grupie. My powiedzielibyśmy, że dobre szkolenie odbywa się w grupie dopasowanej do jego tematyki (dlatego zajęcia językowe powinny być możliwie małe, natomiast wykłady dot. geologii mogą być duże). Wybierając kurs kadrowo-płacowy, na pewno odradzalibyśmy taki, w którym uczestniczy kilkadziesiąt osób, ale tak samo sceptycznie podeszlibyśmy do kursów indywidualnych. Warsztaty powinny być warsztatami. Sami prowadzimy zajęcia kadrowo-płacowe z limitem do 20 osób. Testowaliśmy jednak rozmaite formy – zarówno dla 6, 10 czy 25 osób – i wiemy, że ta wielkość jest odpowiednia. Umożliwia bowiem pracę zespołową, indywidualną i warsztatową, a trener może do każdego podejść indywidualnie. Wybierając zajęcia, pamiętaj też, że im większa grupa – tym większe możliwości networkingowe. Nawiązywanie relacji biznesowych na kursach jest naprawdę ważne. Znamy przypadki, gdzie w ten sposób poznali się wspólnicy, współpracownicy czy przyjaciele. Oczywiście, kurs jest kursem  i w networkingu nie chodzi o to, aby budować relacje, ale o to, aby wymieniać się doświadczeniami (z rekrutacji, pracy zawodowej) i poszerzać sieć swoich kontaktów. (Jeśli interesuje Cię networking, zajrzyj tutaj).
4

  • WSPARCIE PO KURSIE

Kurs to nie tylko zajęcia. To pewien proces edukacyjny, czyli drogą, jaką trzeba przejść, aby zyskać pewne umiejętności. Dlatego powinien obejmować nie tylko zajęcia, ale też dodatkowe formy wsparcia. Dobrze byłoby, abyś jako uczestnik dostawał dodatkowe zadania do domu (aby móc powtarzać materiał lub utrwalać go samodzielnie). Szczególnie kursy księgowe czy kadrowo-płacowe powinny obejmować również opiekę poszkoleniową, tj. aby trenerzy odpowiadali na Twoje pytania po kursie. Obojętnie w jaki sposób – e-mailowy, osobisty, przez czat czy jakikolwiek innej formie.  Chodzi o to, aby po zajęciach nie zostać z toną notatek, ale także pomocą.
Tutaj jeszcze jedna ważna rzecz. Nauka kadr i płac nie kończy się na jednym kursie czy szkoleniu. To ciągłe aktualizacje przepisów, poszukiwanie rozwiązań. Nie wierzysz? Dopiero co omawialiśmy zmiany dot. ozusowania umów zlecenia, a już za pasem mamy rewolucję w kodeksie pracy (wprowadzenie nowych form zatrudnienia, inne regulacje dot. urlopów, przerw w pracy etc.). Dlatego praca w kadrach wymaga mobilności, na którą musisz się przygotować. Twój pracodawca będzie Cię wysyłał na szkolenia, kursy, konferencje… Dlatego już teraz sprawdź, gdzie można rozwijać swoją wiedzę (czy są kursy na wyższym poziomie zaawansowania, czy oferuje się szkolenia dodatkowe np. dot. rozliczania cudzoziemców czy pracowników niepełnosprawnych).

6

  • MATERIAŁY

Materiały szkoleniowe to bardzo ważna część oferty każdego szkolenia. Z zakresu kadr i płac od podstaw tych materiałów będzie dużo. Bardzo dużo. Dlatego wybierając kurs – zwróć uwagę, czy są one wliczone w cenę zajęć. Sami uwielbiamy materiały w formie elektronicznej, ale też wiemy, że na pewnych szkoleniach – m.in. właśnie kursach kadr i płac od podstaw – powinno się pracować z tradycyjnymi pomocami (co w ankietach poszkoleniowych potwierdza aż 98% naszych klientów). Dlatego na prowadzonych przez nas zajęciach łączymy obie formy – na zajęciach pracujemy w materiałach w formie papierowej, a dodatkowe zadania, podsumowania czy po zajęciach komputerowych – przesyłamy uczestnikom materiały w formie elektronicznej). Przy wyborze kursu sprawdzaj więc, co faktycznie wchodzi w cenę szkolenia.
9

  • ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Oczywiście, obecnie praca w działach kadrowo-płacowych to praca na systemach informatycznych. Musisz znać podstawy obsługi pakietu MS Office, tj. nie płakać rzewnymi łzami nad Excelem czy Wordem. Dobrze znać również Płatnika (to program do prowadzenia rozliczeń z ZUS) oraz programy kadrowo-płacowe. Na rynku jest ich wiele, ale spokojnie – nie warto uczyć się wszystkich. Wybierz albo te najbardziej popularne , albo zrób rekonesans – na czym pracują działy Twoich potencjalnych pracodawców? W południowej Polsce prym wiodą Comarch ERP Optima oraz Sage Symfonia (ale są też R2Płatnik, Enova, Teta HR i mnóstwo innych). Przygotowując się do pracy w kadrach i płacach, najlepiej ucz się tak, aby pracować na każdym systemie. ? Nie rekomendujemy Ci szkoleń w całości komputerowych czy poświęconych pracy na jednym oprogramowaniu. Zwiększ swoje możliwości i samodzielnie spróbuj popracować na tych systemach.  Sami prowadzimy zajęcia jednodniowe z obsługi Płatnika, Symfonii i Optimy. Są one wprowadzeniem, na którym przechodzi się ścieżkę rozliczeniową. Dzięki takim zajęciom po prostu wiesz, jak zacząć, jak dokonywać operacji i poruszać się po programie. Tak naprawdę najtrudniejsze są początki. Znamy wiele osób, którzy po pierwszych trzech godzinach pracy na Optimie myśleli o stałym wyjeździe w Bieszczady. Ale po krótkim kursie, wprowadzeniu i wyjaśnieniu najważniejszych funkcji – szczęśliwie rozwijają swoje kariery w kadrach i płacach.  Początki z programami kadrowo-płacowymi są trudne, ale są też do przejścia. To jak z Excelem – nauka na początku boli, ale poboli, poboli, a potem przestaje i znacznie ułatwia pracę. Dlatego też zawsze w rozmach z naszymi klientami zachęcamy ich, aby po zajęciach w domu ćwiczyli. Nasze materiał zawierają obecnie screeny i ścieżki, dzięki którym można jeszcze raz odtworzyć to, co robiło się na kursie (żeby nie było jak z kursem Excela, na którym wszystko jest jasne, ale zawsze jest problem z powtórzeniem tego po miesiącu). Przeważająca większość producentów proponuje darmowe wersje demo swoich systemów. Można je w domowym zaciszu ściągnąć i przez 60 dni ćwiczyć samodzielnie. To możliwe. I skuteczne.
7

  • DODATKOWE USŁUGI I CENA

Kurs kadr i płac to nie tylko zajęcia. To też opieka poszkoleniowa, program zajęć (który może obejmować np. e-learningową pracę w domu). To także dodatkowe udogodnienia, np. możliwość płatności ratalnej czy możliwość odrabiania zajęć. Wybierając kurs, zwracaj uwagę nie tylko na wykładowców, ilość godzin, ale także na to, co finalnie obejmuje cena. Czasami biorąc pod uwagę wszystkie czynniki – oferty pozornie nieatrakcyjne cenowo, są najbardziej kompleksowe lub przeciwnie: to, co wydawało się najkorzystniejsze – jest najmniej korzystne (bo np. konsultacje prowadzi się tylko w godzinach porannych, więc nie możesz w nich uczestniczyć, a płatność ratalna jest wysoko oprocentowana).

 

To, co możemy Ci poradzić z całą pewnością, to bycie czujnym i ufanie sobie. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze (i co chcesz faktycznie osiągnąć), zrób check-listę i porównanie ofert. Samodzielnie (lub z pomocą bliskich) wybierz to, co uważasz za najbardziej odpowiadające Twoim preferencjom. Możliwości masz mnóstwo, a my trzymamy za Ciebie mocno kciuki!                          

 

 

 

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.