Składki ZUS w 2018 r. – numer NRS
Tagi: e-składki 2018 składki Zus aktualizacja przepisów rozliczanie płace szkolenie księgowy kadry płaca brutto prawo pracy szkolenia księgowość nauka tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Pamiętacie, że od 1 stycznia 2018 r. zmieniają się zasady rozliczeń z ZUS? Przedsiębiorcy i inni płatnicy będą opłacać od 2018 r. wszystkie składki na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Waszym obowiązkiem będzie więc zrobienie jednego przelewu (nie kilku jak dotychczas), o czym pisaliśmy w sierpniu. Co ważne, ten numer musicie wcześniej sprawdzić – jeśli go nie będzie znali, nie opłacicie składek w 2018 r. Najważniejsze jest jednak to, że dotychczasowe rachunki zostaną zablokowane i w ogóle nie będą dostępne. Gdyby natomiast (pomimo wytycznych) jednak działały – to dokonanie na nie przelewu, nie będzie skutkowało rozliczeniem składek za dany miesiąc. ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. ma do Was wysyłać informacje o nadanym indywidualnym numerze. Gdyby taka wiadomość do Was nie dotarła w tym terminie– nie przesyłajcie przelewów na dotychczasowe numery, ale sami sprawdźcie nowe NRS. Jak to zrobić?

eskladka, jak sprawdzić numer NRS

Jeżeli podane identyfikatory będą prawidłowe, zostanie udostępniona informacja o rachunku do rozliczeń z ZUS obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.

Gdzie zapłacić za zaległości składowe z końca 2017 r.? 

W związku ze zmianami pojawia się pytanie, co zrobić w przypadku, gdyby pojawiły się u Was (lub Waszych klientów) zaległości na koniec 2017 r. z tytułu składek społecznych (składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), zdrowotnych czy innych (np. FP i FGŚP)? W takiej sytuacji, gdy ich spłaty będziecie chcieli dokonać już w 2018r.,  przelew powinien zostać wysłany już na nowy numer płatnika (NRS).

Wyjątkiem od tej reguły będzie tylko postępowanie egzekucyjne. W tym przypadku płatnicy będą dokonywali wpłat na numer bankowy podany przez ZUS, a nie na swój indywidualny rachunek do rozliczeń (NRS).

Zmianą jest również to, że dzięki wprowadzeniu indywidualnego numeru rachunku składkowego, nie będzie konieczne podawanie w opisie przelewów dodatkowych informacji (np. NIPu). Numer ten jest bowiem przypisany do konkretnego płatnika.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat e-składek, wejdzie na stronę www.zus.pl/eskladka (lub skorzystajcie z naszego świetnie ocenianego Kursu Kadry i Płace od podstaw – najbliższa edycja, na którą są jeszcze miejsca – rozpoczyna się 13.01.2018 r.!)

 

Poniżej znajdziecie infografikę na ten temat:

Zmiana numeru rachunku bankowegodla płatników

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.