VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – relacja
Tagi: światowy tydzień przedsiębiorczości networking aktualizacja przepisów wydarzenia biznes rachunkowość partner wiedza tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

 

Każdy ma swoją tradycję. Naszą jest uczestnictwo w Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw, czyli największym w Europie wydarzeniu poświęconemu sektorowi MŚP. Właśnie wróciliśmy z drugiego dnia tego eventu, który w bieżącym roku odbywa się już po raz 7.!  Z tej relacji dowiecie się, dlaczego powinniście zarejestrować się na jutrzejsze wykłady w Centrum Kongresowym w Katowicach.

Głównym współorganizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Politechnika Śląska, Krajowa Izba Gospodarcza, Wojewoda Śląski, Katowice dla odmiany, Województwo Śląskie oraz Metropolia Silesia.  Podobnie jak w latach poprzednich Europejski Kongres MŚP odbywa się pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego, patronatem honorowym Wojewody Śląskiego, Wojewody Małopolskiego oraz Ministerstwa Rozwoju. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem sprawuje natomiast PARP, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Fundusze Europejskie i inni. Przyznacie sami – taka opieka merytoryczna jest gwarantem jakości i dostępu do najnowszych danych. To za mało? Tak, macie rację – renomy nie budują tylko nazwy. Dlaczego więc Kongres w Katowicach przyciąga gości z całej Polski, Europy, a nawet świata?

MŚP

Możliwości podane na biznesowej tacy!

Europejski Kongres MŚP zorientowany jest na przekazywanie konkretnej wiedzy. Jest to połączenie nauki z biznesem (tj. praktyką życia codziennego) zorganizowane na najwyższym poziomie. Tegoroczna edycja skupia się na upowszechnianiu wiedzy z 10 obszarów, które wpływają na rozwój całego sektora, który  skądinąd stanowi najważniejszy filar polskiej gospodarki.

Hasło obecnego Kongresu brzmi: “Uwolnić biznes!”. Tak sformułowane motto jest w gruncie rzeczy wielopłaszczyznowym postulatem przedsiębiorców, którzy wyrażają m.in. gotowość do zmiany prawa, zmiany postaw przedsiębiorczości, otwarcia się na nowe technologie oraz ekspansję zagraniczną. To także weryfikacja stanu prawnego, otoczenia biznesu, wytyczenia nowych możliwości.  Z tego względu sesje panelowe i warsztaty obejmują aż 10 bloków tematycznych. Przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy dyskutują bowiem m.in. o innowacyjności w zarządzaniu, prawie i podatkach, rynku pracy i edukacji czy finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw. W programie nie zabrakło również zagadnień z zakresu marketingu, firm rodzinnych czy wykorzystania czasu wolnego (tak, macie racje – work life balans nie powinien być tylko coachingowym hasłem, a jego znaczenie dostrzegane jest nawet na tak wysokim szczeblu!).

 

Co za nami, co przed nami?

Kongres odbywa się w dniach 18-20.10.2018 r. i przyciąga znakomitych gości. Dotychczas brali w nim udział m.in.:

 • Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Współprzewodniczący Komitetu Honorowego VII EKMŚP,
 • KatarzynaBlachowicz, Dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Ministerstwa Rozwoju RP, Członek Rady Programowej VII EKMŚP,
 • Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Komitetu Honorowego VII EKMŚP,
 • dr hab. Andrzej Kowalczyk, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Członek Rady Programowej VII EKMŚP,
 • dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej, Członek Rady Programowej VII EKMŚP,
 • Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady Krajowej i Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Współprzewodniczący Komitetu Honorowego VII EKMŚP.
 • Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Przewodniczący Rady Programowej VII EKMŚP
 • Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski,
 • Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego,
 • Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego,
 • Małgorzata Mańka-Szulik, Przewodnicząca Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Prezydent Miasta Zabrze,
 • Marcin Krupa, Prezydenta Miasta Katowice,
 • Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej  Metropolii
 • Jarosław Gowin, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, Współprzewodniczący Komitetu Honorowego VII EKMŚP
 • Brian Sandoval, Gubernator Stanu Nevada,
 • Hamat Bah, Minister Turystyki I Kultury Gambii,
 • Ahmed Anter, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Handlu i Przemysłu Egiptu,
 • Ma Xianghui, Dyrektor Biura ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informatycznych Chińskiej Republiki Ludowej,
 • Jens Ocksen, Członek Zarządu Volkswagen Samochody Użytkowe, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań,
 • Maciej Chorowski, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Ciągle jeszcze możecie wziąć udział w sesjach, panelach dyskusyjnych, warsztatach, spotkaniach i impreza towarzyszących. Polecamy Waszej uwadze również Targi Biznes Expo, podczas których ponad stu wystawców prezentuje swoje produkty, usługi i pomysły biznesowe. Występuje tam bardzo duża różnorodność (od jednostek dobrze znanych na rynku, po mniejsze, ale z apetytem na sukces). Swoje kroki warto również skierować do tzw. strefy ekspertów, gdzie odbywają się konsultacje ekspertów z różnych dziedzin (m.in. Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, ZUSu, PIPu, GIODO, PFRONu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Małopolskiego). Oczywiście, będąc na miejscu, nie przegapcie wyspy wynalazków, czyli miejsca, gdzie konstruktorzy, młodzi naukowcy i wynalazcy przedstawiają (wręcz namacalnie!) przyszłość dot. technologii XXI wiekuni

 

Akcje to też relacje!

Kongres polecamy Ci także z jeszcze jednego względu. Jest to bowiem świetna okazja do nawiązania relacji biznesowych z firmami z Unii Europejskiej (i znajdującymi się poza nią). Podczas wydarzenia spotykają się bowiem nie tylko przedstawiciele globalnych marek, ale i lokalne biznesy, instytucje wspierające przedsiębiorczość i innowacyjność oraz ośrodki naukowo-badawcze. Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z zapowiedziami, w wydarzeniu ma wziąć udział ok. 6 tys. uczestników z 30 krajów (wyobraźcie więc sobie, jak szerokie możliwości networkingowe są na wyciągnięcie ręki!).

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to naprawdę udane przedsięwzięcie. Od siedmiu lat organizowany przez województwo śląskie, a od pięciu jego współorganizatorem jest także województwo małopolskie. Ustalenia wypracowane podczas Kongresu co roku są przekazywane przedstawicielom Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Polskiego Parlamentu i Rządu, a także trafiają do Samorządów, Środowisk naukowo-twórczych i Przedsiębiorców. Biorąc udział w tego typu wydarzeniach, możecie mieć więc realny wpływ na obecną sytuację biznesową.

W gruncie rzeczy bowiem to działalność gospodarcza małych i średnich przedsiębiorstw jest częścią światowego biznesu. Potwierdził to Jarosław Gowin – wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego – w słowach rozpoczynających tegoroczne spotkanie „To przedsiębiorcom Polska zawdzięcza największe sukcesy po 1989 r.” Nic dodać, nic ująć – no może za wyjątkiem życzeń, aby zawsze o tym pamiętano.

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.