Co o Twoim urlopie musi wiedzieć pracodawca?
Tagi: pracownicy pracodawcy biznes kadry umowa o pracę prawo pracy praca nauka tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Za oknem upały, przed nami jeszcze kilkanaście dni wakacji. Jeśli dopiero wybieracie się na urlop, koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Dowiecie się, czy musicie zgłaszać miejsce swojego wypoczynku szefowi. Naszą podpowiedź znajdziecie w artykule!

W świetle przepisów prawa pracy Twój pracodawca nie może wymagać od Ciebie informacji, gdzie spędzasz urlop. Masz prawo zachować tę wiadomość tylko dla siebie i na 10 dni zapomnieć o pracy, zgiełku i obowiązkach. Jeśli jednak w wewnętrznych (wewnątrzzakładowych) przepisach jest zawarty obowiązek pozostawienia pewnych danych pracodawcy, możesz być zobowiązany do podania swojego numeru prywatnego. Zdarza się bowiem, że osoby pełniące najważniejsze (czy samodzielne) funkcje w firmie, są zobowiązane do „bycia w kontakcie”, tj.  podania numeru kontaktowego, pod którym są dostępni również w czasie urlopów. Rzadziej – ale również – nakłada się na nie obowiązek ewentualnego odebrania telefonu służbowego, gdy dzwoni pracodawca.

Oczywiście, Twój przełożony nie może dzwonić do Ciebie w absolutnie każdej sprawie. Może zadać pytanie dot. realizowanych przez Ciebie zadań, skonsultować się w pewnych kwestiach, może również (w szczególnych przypadkach) odwołać Cię z urlopu, jeśli następuje szczególna sytuacja. Nie ma on jednak prawa ingerować w Twoją prywatność ani pozyskiwać informacji, które wykraczają poza prawnie wyznaczony mu zakres danych osobowych, jakie może posiadać. Twoją prywatność chroni bowiem prawo i nawet (a może zwłaszcza) w trakcie urlopu powinieneś tego szczególnie przestrzegać.

 

PS Jeśli interesuje Cię tematyka prawa pracy czy wynagrodzeń – zapisz się na Certyfikowany Kurs Kadry i Płace od podstaw (najbliższa edycja startuje 02.09.2017) lub Certyfikowany Kurs Kadry i Płace dla zaawansowanych (ostatnia w tym roku edycja rozpoczyna się 14.10.2017). Tutaj znajdziesz wszystkie informacje!

 

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.