Dziedziczenie firmy jednoosobowej – to możliwe!
Tagi: aktualizacja przepisów biznes PKPIR mała firma rozliczanie PIT podatek podatki     Kategoria: Wpisy ogólne

Dotychczas praktycznie nie była możliwa sukcesja małych firm rodzinnych (jeśli już zachodziła, to dotyczyła jedynie majątku). W chwili śmierci przedsiębiorcy, umierała więc firma. Wygasały umowy z pracownikami, koncesje, znikały marki. Od 2018 r. los 2 mln jednoosobowych działalności gospodarczych ma się zmienić.

Obecnie największą grupę polskich przedsiębiorców tworzy sektor MŚP. Zdecydowana większość firm działa w oparciu o wpis do CEIDG, tj. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Chociaż mówi się, że w Polsce (w przeciwieństwie np. do USA), mamy małe tradycje sukcesji gospodarczej, o tyle też szacuje się, że ok. 36% polskich przedsiębiorstw stanowią właśnie firmy rodzinne. Obecnie co miesiąc wpływa do CEIDG już ok. 100 zgłoszeń śmierci właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych (a liczba ta będzie wzrastać, ponieważ znaczna część przedsiębiorców przekroczyła 65 r.ż.). Niestety, według aktualnego systemu prawnego, śmierć właściciela takiej firmy powoduje automatyczną likwidację całego przedsiębiorstwa. A zatem w tym samym momencie wygasają umowy o pracę, następuje przepadek marek, utrata pozwoleń i koncesji, wygaśnięcie numeru NIP (nie mówiąc już o stratach klientów i kontrahentów).

O tym problemie mówi się od dawna, wreszcie jednak podjęto działania mające na celu jego rozwiązanie. Prace nad ustawą trwają i – co ważne – planuje się, że zakończą się jeszcze w tym roku (a według Ministerstwa Rozwoju możliwe jest wejście w życie nowych przepisów już w 2018 r.). Sam projekt zakłada umożliwienie kontynuowania prowadzenia działalności gospodarczej po śmierci jej właściciela innym osobom – niekoniecznie z nim spokrewnionym, a także zwolnienie ich z podatków od spadków.   

To ważna i naprawdę potrzebna zmiana, dlatego bardzo polecamy Wam śledzenie jego losów (i mocne trzymanie kciuków – bo droga do ich wdrożenia jest jeszcze baaaardzo długa).

Podstawa prawna: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

PS Jeśli interesują Was finanse małych firm, to jak nimi zarządzać i jak samodzielnie się rozliczać, zapraszamy Was na Certyfikowany Kurs Prowadzenia PKPiR (kod zawodu 431101). Ostatnia w tym roku edycja rozpoczyna się 26.08.2017 i jest już potwierdzona. Zapisy trwają!!!

Certyfikowany Kurs Prowadzenia PKPiR (kod zawodu 431101

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.