VI Polish Businesswomen Congress 2016 – relacja
Tagi: rozwój motywacja networking wydarzenia biznes szkolenie telewizja szkolenia wiedza kobiety tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

W VI edycji Polish Businesswomen Congress (25-26 XI 2016, Warszawa) wzięła udział Alicja Węgorzewska, Jacek Walkiewicz, Krzysztof Gojdź, Beata Pawlikowska, prof. Zbigniew Lew -Starowicz, Sebastian Kotow, my oraz setki przedsiębiorczych kobiet, które codziennie udowadniają, że biznes ma również kobiecą twarz. Organizatorom (Magazynowi i Portalowi Kobiet Biznesu Businesswoman & life”) dziękujemy za zaproszenie, a Was zapraszamy na krótką relację.

Musicie wiedzieć, że statystyki pokazują, że Polki są najbardziej przedsiębiorczymi kobietami Europy. Według danych KE, na które powołuje się PKPP Lewiatan, stanowią 37% właścicieli firm i 35% wśród kadry menedżerskiej. Jesteśmy więc wśród liderów samozatrudnienia, zdecydowanie wyprzedzając panie z Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. To pokazuje, że wydarzenia dla kobiet biznesu czy też promujące przedsiębiorczość, są ważne, potrzebne i warte organizacji. Taka była też VI edycja Polish Businesswomen Congress.

Ucz się!

Plan wydarzenia obejmował 2 dni wykładów, 45 prelegentów, 120 wystawców, występ artystyczny gwiazd scen operowych (Alicji Węgorzewskiej oraz Bogdana Kierejszy), pokazy mody, prelekcje i panele dyskusyjne kobiet stojących na czele dużych przedsiębiorstw. Trzeba przyznać, że omawiany zakres tematyczny wydarzenia był również bardzo szeroki – od lifestylowego po prawno-biznesowy. Ideę całego spotkania zaprezentowała  p. Elżbieta Lanc – Członkini Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W swoim otwierającym Kongres przemówieniu mówiła o tym, że kobiety tworzą inną jakość przedsiębiorczości, mają nowe podejście, a prowadzony przez nich biznes jest bardziej ludzki. Swoje wystąpienie zakończyła słowami: „Cieszę się, że jestem kobietą. Kochane, bądźcie razem!”. To przesłanie patronowało od początku całemu wydarzeniu, chociaż pomiędzy różnymi prelekcjami wybrzmiewało coraz słabiej. Prelegenci rozmawiali bowiem o pasji, edukacji, sukcesji gospodarczej, networkingu, zaufaniu jako walucie współczesnej ekonomii, service design, świadomości prawnej czy life balance. Wielu z nich wielokrotnie poruszało zagadnienie rozwoju kobiet i wyzwań, przez jakimi stają. P. Karolina Obarzanek (Dyrektor The Middle International School of Warsow) powiedziała jasno: „Nie jesteśmy coraz młodsze, ale ciągle się rozwijamy”. Podnoszenie kwalifikacji jest bowiem wpisane w biznes. Nie jest tylko przywilejem, ale rynkowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Jacek Nowakowski (Kanclerz, założyciel Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie) zwracał również uwagę na sytuację studentek studiów zaocznych, które „są matkami, żonami i mają ogromną chęć na sukces”. Ich ogromny wysiłek włożony w zdobycie edukacji zwraca się jednak wielokrotnie. Dobrze obrazują to słowa Sylwii Łuć – Dyrektora ds. strategii i rozwoju w Kancelarii Prawnej Filipek&Kamiński:„Inwestycji w samego siebie nikt nam przecież nie odbierze”.

Miej odwagę!

Jeden z panelów dyskusyjnych był poświęcony pasji. Dr Krzysztof Gojdź poruszył tam jednak kwestię odwagi: W Polsce wielu ludzi zazdrości sukcesu. W Stanach kocha się osoby, które go osiągnęły. Ludzie ich podpatrują, naśladują. Dlatego apeluję: Osiągnij swój sukces! Miej odwagę! Społeczny wymiar biznesu, zaufanie i jego biznesowy aspekt były również tematem przewodnim wystąpienia Sebastiana Kotowa. Według badania Edelman Trust z 2016 r. w naszym kraju wskaźnik globalnego zaufania do biznesu wynosi 28%, a wskaźnik zaufania pracowników wobec firm – 56% (badanie to przeprowadzono wśród 28 krajów i Polska zajęła w nim ostatnią pozycję). Sebastian Kotow podkreślał, że zaufanie jest ważnym czynnikiem ekonomicznym i kluczową kompetencją, nad którą powinniśmy pracować. Zaufanie potrafi budować cudowne związki, wspaniałe firmy. Potrafi też niszczyć. Bez niego upadają rządy. Jeżeli jest ono w firmie – wówczas ta rozwija się szybciej, spadają również jej koszty (jej brak trzeba bowiem rekompensować nakładami finansowymi na biurokrację). Co ważne, zaufania można się nauczyć. Podobnie jak zarządzania, o czym mówiła Joanna Mieczkowska-Luto (trener biznesu, partner biznesowy EFFECTIVENESS). Jednak moment budowania zespołu trzeba zacząć od siebie, od pracy nad swoimi przekonaniami, motywacjami do działania, preferencjami. Oczywiście, tworzenie własnego sukcesu jest możliwe, jednak tylko w momencie, gdy spotkają się dwie dzielnice Warszawy – Wola i Ochota, co przewrotnie podsumowała Małgorzata Kwiecień – Menedżer ds. rekrutacji i selekcji AXA POLSKA.

Nie żałuj!

Pierwszy dzień VI edycji Polish Businesswomen Congress 2016 zamykał fenomenalny i niezastąpiony Jacek Walkiewicz. Pełen dystansu, humoru i energii, zabrał nas w podróż do swojego dzieciństwa. Dzięki kartkom ze swojego pamiętnika ułożył swoje przesłanie o pełnej mocy możliwości. I jak zawsze, powtórzył, że życie nam się nie przydarza. To my nim kierujemy. Dlatego powinniśmy brać za nie odpowiedzialność. Powiedzenie sobie „udało mi się!” zamiast „udało się” to właśnie gest wzięcia odpowiedzialności za własną skuteczność. Zmiana w mówieniu, postawienie na liczbę pojedynczą („ja zrobiłam”, „ja nie zrobiłam”) jest kluczowym krokiem, jaki powinniśmy postawić. Nie mówmy więc „Dali mi kredyt”, ale „Przekonałam bank, aby dał mi kredyt”. Nie „tak jakoś wyszło”, ale „poradziłam sobie”, „dałyśmy radę”.  Badania pokazują, że Polki są na drugim miejscu na świecie pod względem krytyczności wobec siebie. Mówienie o sobie pozytywnie, a właściwie myślenie o sobie w ten sposób to najważniejsze zadanie dla nas. Wytyczmy sobie cele i podążajmy za nimi (wizja daje nam przecież energię do ruszenia w drogę). Nie bójmy się postawić pierwszego kroku. Mierzmy się z własną odwagą do podejmowania decyzji. Idźmy i nie żałujmy!

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.