Biznesu można się nauczyć! Kilka słów o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości
Tagi: światowy tydzień przedsiębiorczości networking wydarzenia warto pomagać biznes szkolenie partner szkolenia nauka tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Już 14 listopada 2016 r. rozpoczyna się kolejna, siódma już edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce! Przez cały tydzień aż do – 20 listopada – głównym hasłem w Małopolsce będzie PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. Jako Partner tego wydarzenia polecamy Wam tekst autorstwa organizatorów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, z którego dowiecie się o tym, jak zrodziła się idea, która dotarła do 160 krajów świata!

 

Czy przedsiębiorczość jest tylko dla przedsiębiorców? Nic bardziej mylnego! To przede wszystkim postawa, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, nie tylko zawodowych. Czy więc możemy się jej nauczyć? TAK! Niektórzy rodzą się z tą umiejętnością, inni muszą ją wypracować w sobie. Po to właśnie każdego roku organizujemy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce.

 • Czy marzysz o założeniu własnej firmy, ale nie wiesz jak się do tego zabrać?
 • Czy chciałbyś przekształcić swoje zainteresowania w działanie?
 • Czy chcesz obudzić w sobie kreatywność?
 • Czy chcesz, by praca była Twoją pasją?
 • Jeśli choć na jedno z poniższych pytań odpowiedź brzmi TAK, to wydarzenie jest dla Ciebie!

Od 14 do 20 listopada w całej Małopolsce organizujemy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Na wszystkich zainteresowanych czeka blisko 300 wydarzeń przygotowanych przez naszych Partnerów – łącznie 44 instytucje.

 

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to inicjatywa globalna, a jej częścią jest Małopolska

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week) to globalny ruch, który inspiruje ludzi do bycia przedsiębiorczymi i kreatywnymi. Odbywa się równolegle w 160 krajach świata, które każdego roku, przez jeden tydzień listopada, mobilizują wszystkie swoje siły, aby promować przedsiębiorczość wśród mieszkańców i tworzyć środowisko wspierające postawy przedsiębiorcze.

Inicjatywa została zapoczątkowana w 2008 roku przez premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna, brytyjską rządowo-biznesową organizację MakeYour Mark oraz prezesa amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carla Schramma. Początkowo w organizację przedsięwzięcia zaangażowanych było 37 krajów, dziś jest ich ponad czterokrotnie więcej, a gromadzą oni około 10 tys. partnerów. W wydarzeniach  na całym świecie uczestniczy ok. 10 mln osób.

Polska jest od początku zaangażowana w to wydarzenie, a nasz kraj organizuje jedno z największych przedsięwzięć na świecie. Wydarzenia w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) odbywają się we wszystkich 16 województwach. Blisko 2,5 tys. partnerów organizuje 2,4 tys. wydarzeń dla ok. 100 tys. uczestników.

Dzięki tak dużemu zaangażowaniu w 2015 roku Polska została najlepszym organizatorem ŚTP
na świecie, zyskując tytuł Country of the Year
. Dodatkowo zostaliśmy nagrodzeni w kategorii największej ilości partnerów.

Małopolska odgrywa w tym ogólnopolskim sukcesie kluczową rolę, bowiem ŚTP w Małopolsce organizowane jest na ogromną skalę.

 

Dlaczego organizujemy w Małopolsce ŚTP?

Małopolska włączyła się w organizację ŚTP w 2010 roku. Staliśmy się częścią tej światowej inicjatywy ponieważ:

 • mamy kreatywnych mieszkańców ze świetnymi pomysłami,
 • mamy dobre warunki do prowadzenia biznesu, co potwierdza przyznany Małopolsce tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016,
 • wiele naszych firm tworzy rozwiązania na światowym poziomie, a ich przykład może być inspiracją dla innych
 • deklarujemy, że jesteśmy przedsiębiorczy, a – jak pokazują liczne raporty – wciąż obawa przed porażką jest kluczową barierą przed założeniem własnej działalności gospodarczej.

Dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który podjął się koordynacji całego przedsięwzięcia, a także naszych partnerów – instytucji wspierających na co dzień przedsiębiorczość, stworzyliśmy niepowtarzalne wydarzenie, którego celem jest promowanie przedsiębiorczości, tworzenie środowiska, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i kreatywne inicjatywy młodych ludzi.

W organizację 1. edycji ŚTP w 2010 r. włączyło się 12 instytucji, a w przygotowanych wydarzeniach uczestniczyło 2,6 tys. osób. Ta pilotażowa edycja i ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców uświadomiło nam, że to przedsięwzięcie jest potrzebne i warto je kontynuować. Dodatkowo nasze wydarzenia, odbywające się pod hasłem „Kreatywni na start!” zostało uznane za najlepszą polską inicjatywę w ramach Global Entrepreneurship WeekKażda kolejna edycja to coraz więcej partnerów, wydarzeń i uczestników.

 

wykres
Program tegorocznej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce to ok 300 różnorodnych wydarzeń, skierowanych zarówno do osób chcących założyć własną firmę, przedsiębiorców, którzy chcą zdobyć wiedzę jak rozwinąć swoją firmę, jak i osób nie mających jeszcze konkretnych planów zawodowych, którym udział w wydarzeniu pomoże w rozwoju kreatywności i zainspiruje do działania.

Program przygotowało 44 Partnerów, głównie. małopolskie uczelnie, instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe, firmy, urzędy pracy:

 1. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Koordynator
 2. Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
 3. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości AIP w Krakowie
 4. BiznesTUBE Sp. z o.o.
 5. Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Matejki w Krakowie
 6. FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji
 7. Fundacja Laboratorium Innowacji i Kreatywności
 8. Fundacja Rozwoju Regionów
 9. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
 10. Grupa Cluster Sp. z o.o.
 11. Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie
 12. Kongregacja Kupiecka Zrzeszenie Handlu i Usług z siedzibą w Nowym Sączu
 13. Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o.
 14. Leance Sp. z o.o.
 15. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
 16. Małopolski Instytut Kultury
 17. Miejska Biblioteka Publiczna J. Słowackiego w Tarnowie
 18. Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości
 19. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
 20. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
 21. Politechnika Krakowska T. Kościuszki
 22. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Krakowie
 23. Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego
 24. Powiatowy Urząd Pracy w Bochni
 25. Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku
 26. Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach
 27. Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu
 28. Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie
 29. Powiatowy Urząd Pracy Wadowicach
 30. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
 31. Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu
 32. Towarzystwo Miłośników Andrychowa
 33. Tax Consilium Sp. z o.o.
 34. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 35. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 36. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 37. Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze
 38. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
 39. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
 40. Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
 41. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział Kraków
 42. Zespół Szkół Geodezyjno- Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie
 43. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
 44. Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Wadowicach

ŚTP odbywa się w 17 miastach i miasteczkach regionu – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Andrychowie, Bochni, Brzesku, Wadowicach, Kętach, Myślenicach, Oświęcimiu, Zatorze, Nowym Targu, Limanowej, Dobczycach, Bobowej, Rzuchowej, Piwnicznej Zdroju.

Co w programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce 2016?

 • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprasza na Spotkanie Młodego Biznesu, inaugurujące ŚTP 2016, do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (14 listopada, godz. 18:00), odbywające się pod hasłem „O odwadze w biznesie… czyli jak oswoić lęk przed porażką”. Wśród prelegentów Łukasz Jakóbiak, prowadzący talk-show 20m2, który zmotywuje uczestników do działania i realizacji własnych marzeń, a także małopolscy przedsiębiorcy, którzy już kilka lat temu zdecydowali się wdrożyć swoje pasje w życie i dziś odnoszą sukces – Natalia Maczek – ubrania jej marki MISBHV nosi m.in. Rihanna oraz Marek Przystaś – w gry edukacyjne tworzone przez jego firmę Duckie Deck gra ponad 9 mln dzieci na całym świecie.
 • Eksperci z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Krakowie przygotowali
  dla uczestników liczne warsztaty, podczas których dowiedzą się skąd wziąć pomysł na biznes, gdzie szukać niszy na rynku, jak zarabiać na pasji i jak wykorzystać social media do rozwoju biznesu.
 • Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie organizuje szkolenia dla firm nt. tworzenia
  i doskonalenia modeli biznesowych, które pozwolą firmie rozwijać si i wdrażać innowacje, jak również konsultacje w zakresie ekspansji działalności i wchodzenia na nowe rynki.
 • Jak znaleźć pracę swoich marzeń i jak się do tego dobrze przygotować? Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie organizuje szkolenia i warsztaty dla osób poszukujących zatrudnienia oraz osób, które chcą rozwinąć w sobie kompetencje przedsiębiorcy-lidera.
 • Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Józefa Tischnera w Wadowicach organizuje serię warsztatów, szkoleń
  i wykładów nt. podstawowych zasad związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  a także zajęć motywacyjnych pobudzających kreatywność i przedsiębiorczość.
 • Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza
  na warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się jakie umiejętności rozwijać, by być przedsiębiorczym, jak przygotować się do publicznych wystąpień, co zrobić, aby osiągnąć sukces w biznesie i w życiu oraz skąd czerpać energię do efektywnego działania.
 • Sekcja Karier UJ organizuje warsztaty z zakresu autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz szkolenie nt. prawa pracy.
 • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zaprasza wszystkich zainteresowanych prowadzeniem działalności w internecie na warsztaty „Mobilny marketing. Mobilny internet. Jak urządzenia przenośne w postaci smartfonów i tabletów zmieniają rzeczywistość komunikacji online”.
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie organizuje dzień informacji dla osób przedsiębiorczych, podczas których uczniowie tarnowskich szkół będą mogli sprawdzić, czy nadają się na przedsiębiorcę.
 • Grodzki Urząd Pracy w Krakowie organizuje spotkania dla osób chcących rozpocząć swoją działalność, podczas których zdobędą wiedzę nt. wsparcia Urzędu w pozyskaniu środków
  na założenie firmy oraz podstawowych zasad rozliczania i prowadzenia działalności.
 • Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach zaprasza na warsztaty „Bądź jak Zuckerberg”, które zainspirują uczestników do przekształcenia swoich pomysłów i marzeń w biznes.
 • Powiatowe Urzędy Pracy m.in. w Nowym Sączu, Tarnowie, Myślenicach, Brzesku, Oświęcimiu i Bochni organizują spotkania dla osób zainteresowanych założeniem działalności,
  a także badania predyspozycji do prowadzenia firmy.
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego w Krakowie zaprasza na szkolenie „Zakładanie własnej firmy krok po kroku” oraz wykład „Wizerunek przedsiębiorcy”, który pomoże odpowiedzieć
  na pytanie jak wizerunek wpływa na zyski, kondycje firmy, relacje z klientami.
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Krakowie przygotowała naukę przedsiębiorczości
  w praktyce poprzez grę edukacyjną „Chłopska szkoła biznesu”.
 • Na spotkania z przedsiębiorcami pn. „Herosi Biznesu” zaprasza Kongregacja Kupiecka Zrzeszenie Handlu i Usług w Nowym Sączu.
 • Towarzystwo Miłośników Andrychowa przygotowało konsultacje „Pomysł to nie wszystko – co warto widzieć zanim zdecydujesz się na założenie firmy”.

To tylko wybrane aktywności spośród 300 wydarzeń, które czekają na uczestników tegorocznej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej www.tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl.

 

Aktualności nt. wydarzenia także na Facebooku: www.facebook.com/stpmalopolska

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, jednak na część aktywności obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Dlatego już dziś zapoznaj się ze szczegółową ofertą, znajdź dla siebie odpowiednie wydarzenie i obudź w sobie ducha przedsiębiorczości.

Bo przedsiębiorczości można się nauczyć!

 

Do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce zaprasza Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego i Partnerzy przedsięwzięcia.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

 

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.