Relacja z obchodów Dnia Księgowego i Gali Finałowej konkursu Księgowi Przyszłości
Tagi: dzień księgowego Controling i Rachunkowość Zarządcza wydarzenia biznes rachunkowość księgowy podsumowanie szkolenia księgowość tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

9 czerwca braliśmy udział w Gali Finałowej ogólnopolskiego konkursu Księgowi Przyszłości, która była połączona z ogólnopolskimi obchodami Dnia Księgowego. Były przemówienia, wykłady, branżowe żarty oraz przystojny prowadzący (Tomasz Kammel), który postawił odważną tezę: księgowi mają czuja do show-biznesu.           


W salach Restauracji Endorfina Foksal w Pałacu Zamoyskich w Warszawie pojawiły  się najważniejsze osoby związane z polską rachunkowością: Sekretarz Stanu Ministerstwa Finansów – p. Wiesław Janczyk, dyrektor tamtejszego Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej – Joanna Dadacz, Główny Księgowy Resortu – Grażyna Urbaniak, Zarząd Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (z prezesem p. Franciszkiem Walą na czele),  przedstawiciele Zarządu Business Centre Club, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i innych instytucji oraz organizacji branżowych. Po oficjalnych obchodach odbył się również uroczysty bankiet, gdzie dyskutowano, omawiano najważniejsze zmiany (JPK) i rzucano branżowe (wiecie dlaczego Dzień Księgowego obchodzi się tego samego dnia, co Dzień Przyjaciela? Ponieważ księgowy to najlepszy przyjaciel przedsiębiorcy).

Podsumowanie konkursu  Księgowi Przyszłości organizowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i firmę Sonata Sp. z o.o. (producenta oprogramowania enova365), było również spotkaniem branżowym. Uświetnił je wykład  p. Anny Hejki – uznanej i mianowanej podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Globalnym Liderem Jutra oraz nominowanej w 2009 roku przez European Business Angel Associacion do tytułu Business Angel of the Year). Jej prelekcja nosiła tytuł „Dominujące trendy w biznesie. Jak nowe wyzwania stają przed branżą księgową w związku z rozwojem technologii i przedsiębiorczości” i była doskonałym dowodem na to, że w księgowości jedyną stałą jest zmiana. Internet of Things, Digital World, Evolution of IT Systems (cloud computing, mobile everywhere, risk management), New Sociaty – to wszystko wymusza zmiany w branży. Co ważne – i co było mocno podkreślane – zmiany te nabierają ogromnego tempa. Obrazują to dane: upowszechnienie telefonu zajęło 75 lat, upowszechnienie telefonu komórkowego – 1 rok. Angry Birds odniósł natomiast globalny sukces już w 35 dni. Jak widać, przeobraża się otaczający nas świat, przeobraża się społeczeństwo, muszą zmieniać się firmy, a więc również ich księgowość. Obecnie najważniejszymi aktywami stają się marki, relacje z klientami i technologie (np. 12,5% izraelskiego PKB i aż 50% eksportu stanowi high-tech). Rośnie również rola wartości niematerialnych i prawnych w gospodarce. Świat idzie do przodu, a księgowi jako doradcy przedsiębiorców muszą za nimi nie tylko podążać, ale niejako je wyprzedzać. W żadnym razie nie mogą akceptować status quo.

Konkurs Księgowi Przyszłości jest odpowiedzią na te zmiany. Już sama jego nazwa zwraca uwagę na nowoczesność. Robert Czuła – prezes Soneta Sp. z o.o. – podkreślał, że  księgowy stał się doradcą finansowym, osobą, która świetnie porusza się po przepisach. To nie osoba, która przesyła sprawozdanie i 25. dnia miesiąca kończy wykonywanie obowiązków. Przeciwnie, księgowy ma być doradcą przedsiębiorcy, który pomaga zarządzać finansami, optymalizować i rozwijać biznes.         

Takimi umiejętnością wykazali się laureaci III edycji tego konkursu (II drużynowej). 495 trzyosobowych zespołów wzięło udział w 5 etapach zmagań (testów i zadań z zakresu rachunkowości, przepisów VAT, standardów pracy w rachunkowości oraz nowoczesnych technologii). Najlepsze w kategorii zawodowej okazały się „Księgowe tropicielki” z Gliwic, a w kategorii studenckiej I miejsce zajęła drużyna „SVAT”.

Po rozdaniu nagród, sesjach fotograficznych, licznych gratulacjach i życzeniach – przyszedł czas na występ artystyczny i bankiet. I faktycznie, jest tak, że branża księgowa czerpie inspiracje z show biznesu. Ma swoich celebrytów, czerwone dywany, gale i eventy. Przede wszystkim jest to jednak świat ludzi biznesu. Wykształconych, ambitnych, rozwijających się, posiadających szeroką wiedzę, rozległe umiejętności i otwarte umysły. Taka też jest społeczność Tax Consilium. Taki jesteś Ty.

Tutaj znajdziesz filmową relację z tego wydarzenia.

 

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.