Zyski firmy w Twoich rękach
Tagi: biznes kursy koszty przychody rachunkowość księgowość     Kategoria: Wpisy ogólne

Jeśli prowadzisz swoją firmę (bez względu na to czy jest duża, czy mała), ucz się księgowości. Nie po to, aby sprawdzać swoje biuro rachunkowe (choć to też powinieneś robić), ale przede wszystkim, aby zarządzać jej finansami, wykazywać zyski, optymalizować podatki, dokonywać słusznych wyborów. Możesz skorzystać na tym więcej niż myślisz.

Analizuj koszty

Bez względu na to, czy Twoja firma rozlicza się w oparciu o PKPiR, czy prowadzi pełną księgowość (w oparciu
o ustawę o rachunkowości – dotyczy wszystkich jednostek podlegających pod kodeks spółek prawa handlowego), jesteś odpowiedzialny za jej finanse. Księgowy nie tylko powinien ewidencjonować Twoje przychody i koszty, ale przede wszystkim przekazywać wiedzę, jak zarządzać wynikiem. Analizować, jaka jest wartość KUP (koszty uzyskania przychodu) do osiągniętych przychodów w przedsiębiorstwie, jak będzie kształtować się historia przedsiębiorstwa na przestrzeni lat (jaka będzie dynamika jego wzrostu, jak będą rosły jego obroty i struktura strony kosztowej). Księgowy bez doświadczenia lub pracujący w dużej outsourcingowej korporacji swoje zadanie potraktuje automatycznie – najprawdopodobniej nie zna Cię dobrze, nie zna dobrze Twoich celów biznesowych (w dużych biurach zdarza się, że jeden księgowy rozlicza bagatela 40 firm!). W Twoim interesie jest jednak to,
abyś był dobrze rozliczany (pamiętaj, że to Ty poniesiesz wszystkie konsekwencje i koszty ewentualnych błędów).       

W biznesie nie ma nic za darmo    

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko błędu? Po prostu współpracuj z dobrymi księgowymi. Bez względu na to, czy wybierzesz biuro rachunkowe, czy zatrudnisz specjalistę na etacie, poszukaj osób, które mają doświadczenie (a jeśli go nie mają, to naprawdę ciągle poszerzają swoją wiedzę). Wiemy, że trudno wybrać dobrze, gdy wszyscy reklamują się jako „profesjonalni specjaliści”. Podczas wyboru powinieneś wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim jednak nie kieruj się tylko ceną. W biznesie nie ma nic
za darmo. Jeśli ktoś zrezygnował z części marży, musiał ją zastąpić innym źródłem (np. ma bardzo wielu klientów i traktuje ich „hurtowo”). Przede wszystkim jednak ucz się rachunkowości.

Każda decyzja związana z prowadzeniem firmy jest związana z finansami (nawet jeśli podejmujesz decyzje wizerunkowe
czy związane z marką – one również bezpośrednio przekładają się na Twoje zyski lub straty). Czytaj (np. portale branżowe), sprawdzaj, edukuj się. Dobrym rozwiązaniem jest wzięcie udziału w kursach rachunkowości czy prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na nich możesz zobaczyć, jak wygląda księgowość w praktyce; nauczyć się, jakie znaczenie w skali roku ma pojedyncza faktura; jak odpowiednio zarządzać wydatkami i jak podejmować właściwie decyzje.

Oczywiście, nie chodzi o to, abyś wyręczał księgowych, którym przecież płacisz za wiedzę i umiejętności. Przeciwnie, dzięki swojej wiedzy będziesz mógł działać razem z nimi, efektywniej pracować nad poprawą kondycji swojej firmy. Inaczej spojrzysz też na swoje dotychczasowe decyzje, będziesz potrafił dokonywać analiz, zrozumiesz zasadność wskaźników. Dodatkowo nauczysz się umiejętnie kontrolować działania swoich pracowników, będziesz także potrafił szukać najkorzystniejszych rozwiązań.
Wiedza przełoży się na konkretne umiejętności, umiejętności na dobre decyzje, a te zaś na zyski i sukces.

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.