Kobiety Tax Consilium
Tagi: kobiety tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Ambitne, zdeterminowane, pełne pasji i możliwości – takich kobiet nie brakuje w Tax Consilium.
Dlatego z okazji ich święta (8 marca) zapytaliśmy je o inspiracje, wyzwania, szpilki oraz o to, jak osiągnąć sukces w męskim świecie.

Zespół Tax Consilium

Sukces jest kobietą  

Czy kobieta może osiągnąć sukces w biznesie, który niestety nadal jest jednak światem mężczyzn?

kontakt_13
Renata Petryka

Prezes Zarządu Tax Consilium

Sukces jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy dużo ciężkiej pracy, mnóstwo chęci, determinacji, odwagi i odrobina fantazji. Faktycznie, w moim przypadku jest on pisany szminką, szczególnie, że mój zespół w większości tworzą ambitne, zdolne kobiety. Już dawno upadł mit, że świat biznesu jest hermetyczną enklawą mężczyzn. Kobiety ogrywają w nim naprawdę coraz większą rolę, świetnie prowadzą firmy, zakładają start-upy, osiągają sukcesy nie tylko na rynku polskim, zajmują też coraz wyższe stanowiska. Znam mnóstwo przedsiębiorczych pań, które stawiają na rozwój i wytrwale budują swoje sukcesy, kariery i niezależność. Jestem pewna, że przyszłość polskiego biznesu zależy właśnie do nich.

Kobieta-Mentor                               
                                              

Czy fakt, że jest Pani kobietą pomagał Pani w Pani karierze? Jak wygląda to teraz?

kontakt_16
Maria Chochorek
Dyrektor Finansowy i Trener Tax Consilium

Księgowość to domena kobiet. Co prawda, trend ten się zmienia, ale czterdzieści lat temu – kiedy stawiałam pierwsze kroki w tej branży – właściwie był to tylko „babski świat”. Chociaż praca księgowego była trudna nawet fizycznie – doskonale pamiętam przecież wielkie księgi, które rozkładaliśmy na podłodze i które zajmowały całą długość pokoju – wykonywały ją same panie. To oczywiście, miało i ma zarówno zalety, jak wady. Inna rzecz, że o ile kobiety były księgowymi, zajmowały kierownicze stanowiska, o tyle rzadko zakładały firmy i nimi faktycznie kierowały. Główne księgowe współpracowały więc przede wszystkim z mężczyznami – dyrektorami ekonomicznymi, prezesami. Teraz jest inaczej i Tax Consilium jest tego najlepszym przykładem. 


Kobieca pasja i determinacja

Czy praca jest Pani pasją? Czy kobiecy upór pomaga Pani w karierze?

Agnieszka Tatarska
Agnieszka Tatarska
Trener Tax Consilium, Główna Księgowa

Tak, faktycznie praca jest moją pasją. Od zawsze interesowałam się finansami, właściwie wbrew całemu światu wytrwale dążyłam do tego, aby pracować w rachunkowości – moi rodzicie widzieli mnie raczej w laboratorium niż w biurze. Tak naprawdę, zawód księgowego jest trudny. Wymaga dużo zaangażowania, związany jest z odpowiedzialnością i potrzebą aktualizowania wiedzy. Tu ciągle trzeba się uczyć, szukać przepisów, interpretacji, możliwości. Trzeba myśleć, stawiać sobie coraz wyższe cele. Trzeba znać się na ludziach, dbać o dobre relacje z pracownikami, szefostwem. Potrzeba dużo odwagi, determinacji, ambicji, takiej pasji właśnie. Tak, to faktycznie idealny zawód dla kobiety!  

 


Firmowe ognisko w kobiecych rękach      

Od wielu lat pracuje Pani w obszarze kadr i płac oraz zarządza Pani działem kadrowo-płacowym. Czy jest to wyzwanie
dla kobiety?

kuczmanska
Wiktoria Kuczmańska
Trener Tax Consilium, Kierownik Działu Kadr i Płac

W kadrach i płacach liczą się relacje. Jesteśmy takimi pośrednikami między pracodawcą 
a pracownikami, przełożonymi a podwładnymi, literą prawa a życiem. Tak jak kobiety dbają o ognisko domowe, tak kadrowe dbają o takie ognisko firmowe – żeby dobrze funkcjonowało od wewnątrz. Tutaj liczą się cechy, jakie bardzo często posiadają kobiety: sumienność, empatia, zdolność obserwacji. Dlatego panie świetnie sprawdzają się w tej roli. Oczywiście, mężczyźni mogą być także kadrowymi. Na kursach obserwuję, że panów w naszym zawodzie przybywa i to też jest dobre. Liczy się przecież nie płeć, a konkretne cechy.

 

Księgowość była kobietą     

Księgowość jest kojarzona z dziedziną silnie sfeminizowaną. Z czego to wynika? Czy według Pani nadal tak jest?    

trzepla
Katarzyna Trzepla
Trener Tax Consilium, Właściciel biura rachunkowego

Faktycznie, większość księgowych to kobiety, jednak większość dyrektorów finansowych 
to mężczyźni… Niemniej jednak nasza branża dynamicznie się zmienia i kobiety robią coraz bardziej spektakularne kariery. Coraz więcej z nich jest awansowanych na wysokie kierownicze stanowiska. Oczywiście, pewne sektory gospodarki są sfeminizowane, w innych prym wiodą mężczyźni i zapewne nakłada się na to wiele czynników. Jestem jednak przekonana, że wszędzie liczą się kompetencje. 

 

Prawo na szpilkach  

Kobiecą cechą jest emocjonalność, a zatem czy w branży prawniczej i podatkowej jest ona atutem, czy przeciwnie – wadą?

biernat
Iwona Biernat-Baran
 
Trener Tax Consilium, Prawnik, Doradca Podatkowy

W tym zawodzie liczy się opanowanie. Dotyczy to i kobiet, i mężczyzn. Pewna emocjonalność, z jaką jest kojarzona nasza płeć musi więc być trzymana na wodzy. Oczywiście, prawnicy nie są pozbawieni uczuć, ważna jest empatia. Mam tu raczej na myśli bycie profesjonalistą.

 
Kobiety dbają o relacje       

Czy bycie kobietą pomaga Pani w pracy i kontaktach międzyludzkich?

Zdjęcie_Madzi
Magdalena Makówka-Żak

Manager ds. szkoleń i rozwoju Tax Consilium

W mojej codziennej pracy najważniejsze jest przede wszystkim budowanie pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami oraz całą społecznością Tax Consilium. Stanowisko pracy wymaga ode mnie dużej otwartości na potrzeby drugiego człowieka, zrozumienia. Dlatego też każdą osobę, która się do nas zgłasza, traktuję indywidualnie. Staram się zrozumieć jej sytuację i potrzeby, a następnie odpowiedzieć na nie najlepiej jak potrafię, doradzić najlepsze rozwiązania. 
W ostatnim czasie z naszym Zespołem robiliśmy test osobowości. Okazało się, że jestem typem opiekuna. I faktycznie, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym staram się otoczyć innych opieką. Taka opiekuńczość, gotowość niesienia pomocy, otwartość to kobiece cechy. Muszę też dodać, że moje stanowisko wymaga ode mnie również umiejętności zarządczych. Jednak z tym kobiety też świetnie sobie radzą. Umiemy przecież pokazać pazurki!         

 
Kobiecie wsparcie    

Kobieta jest kojarzona ze swoistym ciepłem, delikatnością. Czy to pomaga w pełnieniu Pani funkcji zawodowej?

kontakt_24

Agnieszka Burdek
Koordynator ds. szkoleń Tax Consilium

W mojej pracy najważniejsi są klienci i to, aby dostawali najlepsze usługi zarówno pod kątem merytorycznym, jak i organizacyjnym. A że odpowiadam za logistykę w Tax Consilium często spotykam się z uczestnikami zajęć i dbam, aby przed szkoleniem panowała dobra atmosfera. Z drugiej strony muszę pamiętać o wielu rzeczach na raz. Spinam wiele czynników, które razem składają się na usługę. Ciepło ciepłem, delikatność delikatnością, ale bywają momenty, kiedy tupnę nogą.

Słaba płeć, a jednak najsilniejsza


Jakie są młode kobiety?

Patrycja Kućmierczyk
Patrycja Kućmierczyk

Młodszy specjalista ds. szkoleń i sprzedaży Tax Consilium

Myślę, że młode kobiety są otwarte na świat, ambitne i konsekwentne. Lubią stawiać przed sobą nowe wyzwania i pokazać, że są niezależne. Sama mogę to zauważyć na przykładzie koleżanek, które podobnie jak ja, od początku stawiają sobie wysoko poprzeczkę, łącząc pracę oraz studia. Doskonale wiemy, że tylko od nas zależy nasza przyszłość, chcemy wziąć ją we własne ręce, dlatego tak wcześnie rozpoczynamy budowanie swoich karier.

kontakt_25
Marta Ramus

Młodszy specjalista ds. szkoleń i informatyki Tax Consilium

Młode kobiety są przede wszystkim zapracowane. Mamy dużo na głowie – łączymy naukę z pracą, rozwój z tym, co wpojono nam w dzieciństwie. Dbamy o domy, o partnerów, o figurę, o pasje, o siebie, o pracę, o wykształcenie. Takie jednak jesteśmy – niby słaba płeć, a jednak najsilniejsza.


Przed nami mnóstwo możliwości!  
 

Czy kobiety stawiają na rozwój?

Eryka
Eryka Twardowska
Praktykantka Tax Consilium

Uważam, że kobiety w XXI wieku mają bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. Obecnie mężczyźni nie są jedynym źródłem utrzymania rodziny, a kobiety nie zajmują się tylko i wyłącznie utrzymaniem domu w czystości i wychowaniem dzieci. Większość kobiet łączy obowiązki domowe z zawodowymi i co więcej – czerpie z tego mnóstwo satysfakcji. Panie nie boją się wyzwań i doskonale radzą sobie z pokonaniem trudności. Mam wiele koleżanek, których nie przeraża techniczny świat, a tytuł inżyniera w żadnym stopniu nie odbiera im kobiecości, wręcz przeciwnie, buduje uznanie. Stagnacja i monotonia nie wnosi nic pożytecznego do naszego życia. To właśnie chęć rozwoju i odkrywania samych siebie „dodaje nam skrzydeł”.

Sylwia Sowa-Hawdziejuk
Sylwia Sowa-Hawdziejuk

Marketing Manager Tax Consilium

Współczesne kobiety chcą się uczyć, stawiają na siebie i świadomie budują swoje kariery. Często biorą udział w szkoleniach, podnoszą swoje kwalifikacje, czytają i dzięki temu są świetnymi specjalistkami. I nie chodzi mi tutaj tylko o kompetencje pracownicze. Przeciwnie, jako kobiety uczymy się wszystkiego – od tajników makijażu, przez arkusze kalkulacyjne, po komunikację – wszystko, aby lepiej porozumieć się z pracownikami, partnerem czy dziećmi. I to jest świetne! 

Drogie Panie! Z okazji Dnia Kobiet chcieliśmy życzyć Wam nieustannego głodu wiedzy, siły do realizowania swoich pasji
i marzeń. Rozwijajcie się, mierzcie wysoko i korzystajcie z możliwości, jakie daje Wam świat!

Drodzy Panowie! Pamiętajcie, że SUKCES MOŻE BYĆ KOBIETĄ!

 

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.