Zostań księgowym! 6 kroków do sukcesu w rachunkowości
Tagi: praca księgowość wiedza nauka     Kategoria: Wpisy ogólne

Chcesz znaleźć pracę w księgowości, ale nie wiesz, jak zacząć? Podpowiadamy, jak zrobić to w sześciu krokach.    

 Przede wszystkim praca w księgowości nie jest dla wszystkich. Jest jednak opłacalna, stwarza możliwości realizacji, rozwoju i daje poczucie bezpieczeństwa. Specjaliści z tego zakresu są i będą potrzebni na rynku pracy – rozwój technologiczny nie spowoduje wyparcia tego zawodu. Przeciwnie, branża będzie się rozwijać (już teraz Polska jest jednym z największych centrów outsourcingowych). To powoduje duże (i słuszne) zainteresowanie tym kierunkiem. Jak więc zacząć przekwalifikowanie się?    

Po pierwsze: Zmień postawę          

Dobry księgowy musi nie tylko posiadać konkretną wiedzę i umiejętności, ale również charakteryzować się określoną postawą i pewnymi cechami osobowości. Stereotypy nie wzięły się znikąd – sumienność, rzetelność, pewien pedantyzm, zamiłowanie do pracy biurowej wśród dokumentów, przepisów, doskonała organizacja, umiejętność pracy w zespole, zdolności analityczne i matematyczne, a także odporność na stres – to atrybuty, jakie musisz mieć, aby osiągnąć sukces w tym zawodzie. Aspekt umiejętności pracy pod wpływem czasu i stresu jest naprawdę ważny. Księgowy musi dotrzymywać ustalonych terminów, radzić sobie z nakładaniem na siebie deadline’ów (np. sprawozdań), przechodzeniem rozmaitych kontroli, odpowiadaniem na wyzwania rozmaitych instytucji i dokonywaniem wyjaśnień. Polskie prawodawstwo jest zawiłe, więc w pracy księgowej często będziesz napotykał na sprzeczne interpretacje. Przez to musisz też posiadać umiejętności analityczne i interpersonalne. Księgowy to jedna z najważniejszych osób w firmie. Odpowiada za zarządzanie finansami, przepływ pieniędzy, analizę ryzyka. To ona uczestniczy w podejmowaniu najważniejszych decyzji strategicznych, szuka rozwiązań i możliwości, które przedstawia Zarządowi.            
Dodatkowo główny księgowy odpowiada za cały dział. Podobnie jak księgowy, który decyduje się na założenie własnego biura rachunkowego (firmy). Niezbędna jest w tym wypadku komunikatywność, umiejętności zarządcze, negocjacyjne i komunikacyjne.

Przed rozpoczęciem pracy w księgowości, zastanów się, czy posiadasz te cechy. Pomysł: jaki jest Twój zawodowy cel? Czy ta praca będzie Ci odpowiadać? Zapoznaj się z ofertami pracy. Zobacz, jak wygląda rynek pracy. Poszukaj firm, w jakich chciałbyś pracować – co możesz im dać, a co one Tobie?         

Po drugie: Zdobądź wiedzę

Aby zdobyć pracę w księgowości, nie musisz kończyć kierunkowych studiów. Oczywiście, jest to jak najbardziej wskazane – absolwenci rachunkowości i finansów czy ekonomii właściwie nigdy nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Jeśli jednak skończyłeś inny kierunek i nie chcesz lub nie masz czasu na kolejne studia (licencjackie, magisterskie czy podyplomowe) lub dwuletnie szkoły policealne – nic straconego. Wprowadzenie Europejskich Ram Kwalifikacji pozwala na łatwe przebranżawianie się i rozpoczęcie pracy w zawodzie, w którym dotychczas nie masz żadnego doświadczenia. Wystarczy, że ukończysz solidny kurs bądź szkolenie, na którym poznasz przepisy i nabędziesz umiejętność praktycznego księgowania. W tym momencie Twoją najważniejszą lekturą powinna być Ustawa o Rachunkowości oraz przepisy podatkowe – głównie te dot. podatku VAT i CIT oraz przepisy prawa pracy. Poczytaj i popracuj w domu. Kurs ma Ci dać najważniejsze umiejętności, Ty sam musisz się jednak uczyć i stale poszerzać swoją wiedzę. Każdy dobry księgowy kilka godzin dziennie przeznacza na czytanie najnowszych przepisów i interpretacji, szukaniu rozwiązań. Pracodawcom zależy nie tyle na „papierku”, co na tym, co faktycznie potrafisz, jak znasz zastosowanie przepisów, jak rozumiesz procesy zachodzące w firmach, jak rozumiesz i wykonujesz operacje gospodarcze, jak przechodzisz drogę księgową (od dokumentu źródłowego po sprawozdanie). Oczywiście, dobrze widziane jest, aby Twoje wiadomości zostały potwierdzone, np. zdanym egzaminem i certyfikatem, nie jest to jednak konieczne. Po deregulacji zawodu księgowego, nie musisz przechodzić ścieżek certyfikacyjnych. Pamiętaj jednak, że obecnie to one dokumentują Twoją wiedzę, umiejętności i przygotowanie. Są także doceniane na rynku pracy – stanowią potwierdzenie tego, co potrafisz.**        
I jeszcze jedna uwaga: jeśli chcesz rozpocząć pracę w księgowości, musisz wiedzieć, że kursy rachunkowości od podstaw to najczęściej kursy pełnej księgowości (rozliczanie spółek prawa handlowego). Uproszczona księgowość to natomiast kursy prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (księgowość małych podmiotów). Jeśli zamierzasz pracować w biurze rachunkowym – musisz znać zarówno jedną, jak i drugą formę (Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów – w skrócie PKPiR – jest jednak nieporównywalnie prostsza).        

**O tym, jak wybrać najlepszy kurs dla siebie pisaliśmy w innym artykule: Jaki kurs księgowy jest najlepszy?
Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, jak możesz porównać różne oferty i zdecydować o korzystnym dla Ciebie rozwiązaniu (nie jest to tekst promocyjny – faktycznie pomoże Ci dokonać najlepszego dla Ciebie wyboru).

Po trzecie: Zdobądź umiejętności  

Rozumienie finansów to jedno, a księgowanie to drugie. Obecnie praca księgowego to praca na konkretnym oprogramowaniu. Oczywiście, możesz odbyć kurs lub szkolenie z jego obsługi – to łatwy i szybki sposób. Nie doradzamy jednak kursu rachunkowości od podstaw połączonego z pracą na jednym programie. Postaraj się nabyć takie umiejętności, które pozwolą Ci na pracę na każdym systemie finansowo-księgowym. Rynek oprogramowania dynamicznie się rozwija i zmienia. Istnieje bardzo wiele rozwiązań informatycznych, z jakich mogą korzystać firmy. Możesz być więc pewny, że nie będziesz pracował na jednym przez cały czas
(już teraz duże biura rachunkowe pracują na kilku programach). Dobrze byłoby, abyś na kursie nauczył się rozumienia rachunkowości, całościowego patrzenia na nią, a nie tylko przechodzenia konkretnych ścieżek, bezrefleksyjnego „klikania”, odtwarzania scenariuszy i wykorzystywania funkcji. Oczywiście, każdy kurs możesz połączyć ze szkoleniem z obsługi Symfonii, Optimy, Enovy, R2, Rewizora czy jakiegokolwiek innego programu. Pamiętaj jednak, że każdy z nich to bardzo rozbudowany system finansowo-księgowy. Potrzeba wielu godzin, aby poznać wszystkie jego funkcje. Szkolenia najczęściej pokazują Ci konkretne możliwości, najważniejsze funkcjonalności, specyfikę pracy. To bardzo pomaga postawić pierwsze kroki i rozpocząć pracę na danym oprogramowaniu.
Te wiadomości potraktuj jednak jako bazę do dalszej nauki, nie zaś jako zwolnienie z kolejnych ćwiczeń. Każdy wytwórca oprogramowania oferuje darmową wersję demo, którą możesz używać w pełnej funkcjonalności przez ok. dwa miesiące.
Skorzystaj z tej możliwości – poćwicz w domu.         
Na koniec najważniejsze – oprócz pracy na konkretnym oprogramowaniu, musisz znać Pakiet Office, w szczególności zaś program MS Excel. Nie ma, że nauka arkusza kalkulacyjnego boli. Prawda jest taka, że z początku poboli, poboli, a potem przestanie i znacznie ułatwi Twoją pracę. Naprawdę, znajomość MS Excel to absolutna podstawa podstaw.

Po czwarte: Skorzystaj ze staży lub praktyk       

Najlepszą możliwością sprawdzenia swoich umiejętności jest odbycie praktyk lub stażu. Oczywiście, nie jest to konieczne, możesz jednak zacząć od zobaczenia, jak wygląda księgowa codzienność. Czasami firmy poprzedzają zatrudnienie właśnie od miesięcznej praktyki, najczęściej jednak prowadzą praktyczne rozmowy kwalifikacyjne, podczas których musisz wykazać się tym, co potrafisz. Staż jest więc dobry, ale nie niezbędny.


Po piąte: Spróbuj się wyróżnić      

Rynek pracy w branży księgowej jest taki, jak każdy inny. Tutaj także konieczne jest pewne wyróżnienie się. Znajomość języków obcych, niestandardowe umiejętności, obecność na spotkaniach branżowych, zdolności i predyspozycje są bardzo ważne, podobnie jak wiedza z określonych dziedzin (np. dot. prowadzenia dokumentacji w pewnych branżach, , znajomość kadr i płac). Wyróżnij się
i najważniejsze – daj się poznać przyszłemu pracodawcy. Przystąp do branżowych organizacji, załóż profile na portalach dla pracodawców, śledź blogi, wydarzenia i nowinki. Zastanów się, jak zmienić swoje CV, aby przykuwało uwagę. W tej branży również liczy się kreatywność.

 

Po szóste: nigdy nie przestawaj się uczyć

Na koniec, zawsze pamiętaj, że zawód księgowego jest związany z ciągłym podnoszeniem swoich kwalifikacji. Przepisy się zmieniały, zmieniają i będą się zmieniać. Zmieniają się więc zasady, standardy, dokumenty, obowiązki i sposoby rozliczania. Księgowy absolutnie musi być na bieżąco, musi zatem uczestniczyć w szkoleniach, kursach, musi śledzić przepisy, czytać i szukać. Jeśli chcesz osiągnąć sukces w tej branży, bądź świadomy, że cały czas będziesz musiał się uczyć. Twój pracodawca będzie wysyłał Cię na kolejne szkolenia, sam będziesz też szukał kursów, informacji, zajęć. Jeśli będziesz ambitny, otworzysz procedurę na biegłego rewidenta lub doradcę podatkowego – będziesz zdawał kolejne egzaminy, czytał i zdobywał kolejne umiejętności. Studia, szkoła, kurs czy szkolenie to dopiero początek drogi księgowej i edukacji…       

Nie przerażaj się jednak – w tym zawodzie, jak w rzadko którym, masz realne szanse na rozwijanie się, wykazanie się kreatywnością, umiejętnościami zarządczymi i realizację. Tu ciężka praca zawsze jest wynagradzana i doceniania. Zawsze też widać jej efekty. Nie potrzebujesz szczęścia – na sukces możesz zapracować. Naprawdę!      

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.