Europejski Kongres MŚP – idzie lepsze!
Tagi: motywacja wydarzenia biznes mała firma szkolenie księgowy kurs szkolenia tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

W dniu 14 października 2015r. zakończył się V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który organizowany był w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Braliśmy w nim udział i z całą pewnością możemy powiedzieć, że będziemy uczestniczyć w następnym a was zachęcamy, warto wziąć w nim udział za rok!
Katowice centrum Europy?

Wydarzenie to jedno z najważniejszych eventów gospodarczych w Polsce, które organizuje Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Uniwersytet Śląski oraz jednostki samorządu terytorialnego. W tym roku do Katowic przybyło aż 6 tysięcy uczestników, ekspertów, przedstawicieli świata biznesu (zarówno MŚP, jak i dużych firm), nauki i instytucji z 47 krajów. W dniach 12-14 października spotykaliśmy się w rozmaitych panelach, braliśmy udział w debatach, wykładach i warsztatach. Nad wydarzeniem Honorowy Patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda oraz Komisja Europejska, a Wysoki Patronat – Parlament Europejski. Zapytacie, dlaczego Kongres MŚP może być jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych? Odpowiedzią niech będą liczby – w Polsce działa 1,7 miliona małych i średnich przedsiębiorstw, które mają niemal 50% udział w polskim PKB i zapewniają ok. 70% miejsc pracy. To ogromna siła, która ma realny wpływ na życie większości Polaków.

Kongres postulatów                                                                                                         

Na Kongresie poruszono wiele tematów (z oczywistych względów nie wzięliśmy udziału we wszystkich panelach – było ich bowiem aż 50!). Najważniejsze rozmowy dotyczyły m.in. przyszłości najważniejszego sektora gospodarki w naszym kraju, innowacji (to wiodący temat), a także sytuacji i przyszłości firm rodzinnych, zarządzania MŚP, edukacji, marketingu, medycyny, motywacji, ryzyka finansowego czy szans młodych przedsiębiorców na rodzinnym rynku.Wniosek, jaki płynie z tego ogromnego spotkania jest jednak jeden: polskim przedsiębiorcom najbardziej potrzeba przejrzystych przepisów oraz innowacji, dzięki którym będą mogli zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku polskim oraz rynkach zagranicznych. Wiemy – brzmi to dość banalnie. Konsensus, jaki wypracowuje się na większości spotkań/konferencji/paneli/kongresów jest zawsze taki sam: wszystko rozbija się o przejrzyste prawodawstwo. Czy to znaczy, że nie warto brać udziału w takich wydarzeniach?

Zdjęcie

Nie dla gadania, tak dla działania

Oczywiście, że nie! Właśnie na takich spotkaniach zmienia się polską gospodarkę, wymienia doświadczeniami, opracowuje postulaty, tworzy strategie, wyciąga wnioski i wskazuje kierunki działania. Kongres MŚP w Katowicach jest doskonałym przykładem właśnie takiego wydarzenia eksperckiego, wartościowego i efektywnego (nie tylko efektownego). Warto dodać, że wydarzenie to jest bezpłatne – zatem każdy po rejestracji może wziąć w nim udział, nie ponosząc kosztów uczestnictwa (jedynie dojazdu czy ewentualnego noclegu).
Warto jednak podkreślić, że nie jest to wydarzenie dla wszystkich. Oczywistym jest, że takie eventy gospodarcze rządzą się swoimi prawami – to mieszanka merytorycznej dyskusji, akademickiej teorii, polityki i sprawnego marketingu. O cienkich granicach między nimi (lub ich braku) nie będziemy mówić. Polecamy jednak Waszej uwadze Kongres MŚP w przyszłym roku. Jeśli będzie tak ciekawy, jak tegoroczny – już teraz warto zarezerwować sobie kilka dni i wziąć w nim udział. Siła współpracy i konieczność dialogu to główne przesłania zakończonego V Kongresu MŚP. W tym czasie najlepsi eksperci z kraju i zagranicy, przedstawiciele świata nauki i biznesu podpowiadali przedsiębiorcom jak prowadzić i rozwijać, zmieniać i dostosowywać do zmieniających się warunków własną działalność aby mówić o sukcesie.

Zdjęcie
„Nie bójmy się sukcesu, bo sukces nas napędza” te słowa Tomasza Godzieka, Współwłaściciela firmy Poszetka.com najlepiej podsumowują panel dyskusyjny „Pasja + biznes = sukces”

Zdjęcie

To były trzy intensywne dni dla przedsiębiorców i ekspertów, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Wybór zagadnień był tak różnorodny, że każdy znalazł interesujący temat dla siebie.

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.