Programy księgowe – co warto wiedzieć?
Tagi: rozwój MS Excel biznes kursy rozliczanie rachunkowość księgowy kurs księgowość nauka     Kategoria: Wpisy ogólne

Czasy kiedy księgowy w swojej pracy korzystał tylko z papieru, długopisu i kalkulatora już dawno odeszły do lamusa…

Obecnie to księgowość jest jedną z największych branż, w jakich rozwija się technologia. Pozwala ona na wdrażanie nowoczesnego oprogramowania, systemów do zarządzania, specjalistycznych moduł skierowanych do firm o konkretnej specyfice. Nie sposób więc nie korzystać z dobrodziejstwa techniki. Jednakże ze względu na mnogość ofert, wielość rozwiązań i ogromną ilość firm zajmujących się wdrożeniami, powstają pewne problemy. Jak bowiem wybrać najlepszy program księgowy? Jakimi kryteriami należy się kierować? Jakie oprogramowanie jest najczęściej stosowane? Obsługi jakich programów księgowych warto się nauczyć?

Przedsiębiorca jak Zosia-samosia

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup i wdrożenie programów księgowych. Dzięki nim bowiem właściciele małych firm mogą samodzielnie prowadzić własną księgowość.
To pozwala im na oszczędności – nie muszą bowiem zatrudniać księgowej ani korzystać z usług biur rachunkowych. Najczęściej decydują się oni na zakup programów do uproszczonej księgowości, których niska cena jest swojego rodzaju “wabikiem” (200-400zł). Warto wiedzieć, że większość firm wytwarzających tego typu oprogramowanie ma w swojej ofercie próbny, darmowy okres startowy – zanim więc zdecydujemy się na zakup, powinno się skorzystać z takiej pakietu. To pozwoli nam na określenie, czy dane rozwiązanie nam odpowiada. Programami tego typu są: Lefthand Mała Księgowość Ala Mała księgowość, Rachmistrz GT, VATowiec.

 

Co przed wyborem?

Trzeba pokreślić, że różne programy księgowe posiadają rozmaite funkcjonalności i moduły. Z innego typu oprogramowania będzie korzystał przedsiębiorca prowadzący mikroprzedsiębiorstwo,
z innego dużą firmę, jeszcze innego stowarzyszenie czy biuro rachunkowe. Przed zakupem najważniejsze jest więc określenie swoich potrzeb. Przed wyborem programu najlepiej jasno wypunktować interesujące nas przypadki i po prostu… szukać – albo poprzez testowanie wersji trialowych, albo wypróbowanie ich podczas prezentacji systemów, jakich dokonują firmy wykonujące wdrożenia. Enova,
Optima, Symfonia, Reset2, Ognik, Navision, Insert, Rewizor, Subiekt – o wyborze któregoś z nich decyduje również wygoda obsługi, konkretne funkcjonalność, interfejs. Ważnym czynnikiem jest również cena. Nie każdą firmę stać na zakup drogiego oprogramowania. Należy jednak pamiętać, że zakup programu to jedno, wdrożenie drugie, a aktualizacje – trzecie. Decyzja korzystania z danego oprogramowania nie jest bowiem jednorazowym wydatkiem – częste “unowocześnienia” pochłaniają ogromne fundusze, podobnie zresztą jak opieka firm wdrożeniowych.

Kwestia popularności

W Internecie można znaleźć rozmaite rankingi popularności programów księgowych. Od dłuższego czasu w czołówce (pod względem wielkości sprzedaży) plasuje się Comarch Optima, Symfonia i Insert. Coraz większą popularność zdobywa również Enova. To właśnie wielość użytkowników, a także fakt, że z tego typu oprogramowania korzystają największe firmy działające w Polsce, w ofertach firm szkoleniowych ciągle znajdują się kursy korzystania z tego oprogramowania. Znajomość obsługi Optimy czy Symfonii jest bowiem atutem dla osób decydujących się na szukanie pracy w dużych firmach księgowych, biurach rachunkowych, a także średnich przedsiębiorstwach. To właśnie te firmy najczęściej prowadzą rekrutację do swoich działów finansowych i księgowych.

Programy do rozliczania pracowników

Podobnie rzecz się ma w przypadku programów do rozliczania Kadr i Płac – najbardziej popularnymi, stosowanymi w działach personalnych i kadrowych są Płatnik ( ZUS zlecił wykonanie tego programu firmie PROKOM Software S.A) oraz Symfonia Kadry i Płace.  Korzysta z nich większość polskich firm, co za tym idzie – ich znajomość jest często niezbędna podczas ubiegania się o pracę. Są, oczywiście, przedsiębiorcy, którzy korzystają z innego oprogramowania – wspomnieć tu można choćby o Kadrowiecu, Gratyfikancie, Magneticu, Rewizorze czy Rachmistrzu (dwa ostatnie posiadają darmowe moduły płacowe). Ze względu jednak na ich powszechność popularność Płatnika i Symfonii Kadry i Płace to te moduły dołączone są do kursów kadrowo-płacowych.

Tylko rozsądnie!

Trudno polecić jeden, najlepszy program księgowy. Specyfika pracy w księgowości, firm (ich form prawnych, wielości, rodzaju prowadzonej działalności) nie pozwala na to, aby podać prostą odpowiedź. W gruncie rzeczy, bez względu na to, czy wybieramy oprogramowanie dla swojej firmy, czy wybieramy szkolenie z programów księgowych, najważniejsze, aby kierować się naszymi potrzebami – program nie jest bowiem tylko gadżetem, ale najważniejszym narzędziem pracy. Rozsądny, przemyślany wybór pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy – zmiana oprogramowania to ogromy koszt, często (w przypadku dużych firm) liczona w milionach złotych…

 

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.