Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014r.
Tagi: aktualizacja przepisów przychody rachunkowość szkolenie podatek podatki szkolenia księgowość tax consilium     Kategoria: Wpisy ogólne

Najważniejsze zmiany to:

  • moment powstania obowiązku podatkowego i podstawa opodatkowania – od 1 stycznia 2014r powstanie obowiązku podatkowego przestanie być zależne od momentu wystawienia faktury. Co do zasady obowiązek będzie powstawał w chwili dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług. Nowy art.29a ustawy o VAT określa podstawę opodatkowania, która ulega zmianie i będzie zbliżona do art.73 dyrektywy 2006/112/WE.
  • terminy wystawiania faktur – od 1 stycznia 2014r. wejdą w życie przepisy wprowadzające nowe terminy w których podatnicy powinni udokumentować transakcje za pomocą faktury. Ustawa przewiduje, że można wystawić fakturę przed sprzedażą nawet na 30 dni i maksymalnie nie później niż 15-go dnia po miesiącu w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Oznacza to, że zmieni się termin ustalania obowiązku podatkowego, a tym samym rozliczenia VAT.
  • moment odliczenia podatku VAT – nie można dokonać odliczenia wcześniej niż wystąpi VAT należny od danej transakcji. u sprzedającego.

Podstawa prawna: Dz.U.z 2013r.poz.1027

Z naszej wiedzy korzystają

lewo
prawo

NEWSLETTER TAX CONSILIUM

Dołącz do naszej sieci informacyjnej.
Otrzymasz comiesięczne podsumowania najlepszych artykułów, darmowe materiały, informacje o zniżkach i kursach.